WIOSENNE WYPRAWY KLASY 6B

20 marca uczniowie klasy 6b wzięli udział w fantastycznych warsztatach w Centrum Nauki i Zmysłów Womai w Krakowie.

W tym niezwykłym miejscu mogliśmy się dowiedzieć, jak postrzegają świat niewidomi. Najpierw mieliśmy warsztaty dotyczące pisma punktowego dla niewidomych. Zobaczyliśmy jakie udogodnienia techniczne maja do dyspozycji osoby niewidzące lub słabo widzące, ale także usłyszeliśmy z jakimi trudnościami muszą się mierzyć każdego dnia.

Następnie role się odwróciły. Widzący stali się niewidomymi. Przez przeszło godzinę wędrowaliśmy w całkowitej ciemności. Mogliśmy polegać tylko na naszych pozostałych zmysłach- słuchu, węchu, zapachu i dotyku. Pomocą służyli nam również nasi niewidomi przewodnicy, którzy doskonale odnajdywali się w ciemności. My- widzący- mieliśmy spore trudności, żeby porodzić sobie na ruchliwej drodze, zrobić zakupy na targu, czy poruszać się po małej kuchni.

Dzięki temu wszystkiemu mogliśmy choć trochę poczuć, jak to jest nic nie widzieć. Mogliśmy również docenić, jak ważne są pozostałe zmysły.

To pierwsza wystawa w naszym życiu, podczas której nasza wyobraźnia musiała wykreować to, co niewidoczne- czyli tak naprawdę wszystko. To wystawa, którą trzeba było poczuć.

Fantastyczne i niezapomniane przeżycie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Polecamy wszystkim.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

24 marca wybraliśmy się (klasa 6b) z wizytą niespodzianką na Komendę Powiatowej Policji w Brzesku. To kolejne ciekawe doświadczenie na naszym koncie. Podczas wizyty mieliśmy okazję spotkać się z funkcjonariuszami i zobaczyć, jak i na czym polega ich praca. Zwiedziliśmy komendę, byliśmy nawet w tymczasowym areszcie i na strzelnicy. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak wyraźnie widoczny jest obraz z miejskich kamer i na czym polega praca oficera dyżurnego.

Bardzo interesujące dla nas było spotkanie z technikiem kryminalistyki, który przyszedł do nas z ogromną walizką ze sprzętem wykorzystywanym do zabezpieczenia śladów w miejscu przestępstwa. Mogliśmy się pobawić w policjantów, którzy ściągają ślady dłoni, palców, ust, czy obuwia z różnych przedmiotów.

Odkryliśmy skarby, które kryje wóz policyjny, jeżdżący do wypadków drogowych. Mogliśmy nawet do niego wsiąść.

Na koniec spotkaliśmy się z przewodnikiem psa służbowego i z samym psem policyjnym. Pan policjant opowiedział nam, jak wygląda szkolenia psa do służby, na czym ta służba polega i jak wygląda życie psa policyjnego na emeryturze.

Była to dla nas bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Kiedy na nią wyruszaliśmy nie mieliśmy nawet pojęcia, dokąd zmierzamy. Życzymy sobie więcej takich wycieczek niespodzianek.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

O naszej wizycie na policji napisano nawet  na portalu internetowym brzesko112.pl

Poniżej link do artykułu:

Z pozdrowieniami uczniowie klasy 6b