Narodowe czytanie Trylogii H.Sienkiewicza

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Organizatorem przedsięwzięcia zainicjowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz panią Agatą Podłęcką, poetką i polonistką PSP nr 2 w Brzesku.

Tuż przed godziną 11 w holu budynku zaczęli gromadzić się zaproszeni goście. Byli wśród nich między innymi: Burmistrz Brzeska pan Grzegorz Wawryka, aktor Edward Dobrzański, Dyrektor PSP Nr 3 pani Dorota Wójcik, radna Katarzyna Pacewicz-Pyrek oraz organizatorka Salonu Literackiego ,,Petersówka’’ Zuzanna Peters-Musiał.

W klimat epoki miała wprowadzić zebranych scenografia oraz kostiumy, które na tę okazję przygotowali  czytający fragmenty: ,,Ogniem i mieczem’’, ,,Potopu’’ oraz ,,Pana Wołodyjowskiego’’. Wśród zebranych na widowni nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy z niecierpliwością czekali na występ szkolnego Koła Teatralnego MISZMASZ.  Jego opiekunki, pani Agata Kawalerczyk i pani Magdalena Głowacka-Zastawnik, przygotowały nawiązującą do czytanych utworów etiudę dramową, na zakończenie której ,,Dumkę na dwa serca’’ odśpiewały Maria Mikołajek z klasy VI D i Zuzanna Patulska z klasy VI C.

Całe wydarzenie odbywało się w spokojnej i miłej atmosferze a każdy, kto przyniósł ze sobą prywatne dzieła Henryka Sienkiewicza, mógł je ,,opieczętować’’ przygotowaną na tę okazję pieczęcią z kancelarii Prezydenta RP.

Tekst: Iwona Krzysztof

: Mateusz Zięba  (PiMBP w Brzesku)