Gwiazda Szeryfa Praw Dziecka

W ramach projektu Szkoła z Prawami Dziecka, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych tematyce praw dziecka, rozumieniu tych praw w codziennym życiu. W oparciu o specjalnie opracowane materiały edukacyjne „Unicefu”, uczniowie dowiedzieli się, jak rozumieć poszczególne zapisy Konwencji, gdzie szukać pomocy w sytuacji,  gdy ich prawa są łamane. W trakcie rozmów i dyskusji często zwracaliśmy uwagę uczniom, że obok praw stoją obowiązki i, że o nich też muszą pamiętać i z nich się wywiązywać.

Po zapoznaniu się z zagadnieniem praw dziecka, uczniowie mieli za zadanie, zastanowić się wspólnie z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami czy znają w swoim otoczeniu osoby, które zasługują na specjalne wyróżnienie. Osoby, które w szczególny sposób występują w interesie dzieci , które w swojej codziennej pracy poświęcają im dużo uwagi, troszczą się, aby fundusze gminy/miasta przeznaczane były na edukację, rozwój sportowy, kulturalny, zdrowie, rozrywkę. Czy dbają o poprawę bezpieczeństwa czy walczą o polepszenie losu dzieci z niepełnosprawnością, pomagają rodzinom ubogim.

Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wzięli na siebie to zadanie. Do koordynatora projektu, spłynęło ponad 30 kandydatów do wyróżnienia. Spośród wszystkich wybrano sześć osób z największą liczbą głosów. Są to burmistrz Brzeska pan Grzegorz Wawryka, pani Katarzyna Pacewicz-Pyrek, pan Krzysztof Ojczyk, pani Anetta Śnieg,  ks. Józef Drabik oraz pani Dorota Wójcik. Osoby te zostały uhonorowane odznaczeniem „ Gwiazda Szeryfa Praw Dziecka”. To wyróżnienie ma szczególną wartość, bo jest przyznawane przez dzieci i jest przyznawane po raz pierwszy w Polsce. Na uroczystym spotkaniu 24 czerwca w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku, gdzie miało miejsce wręczenie odznaczeń, było widać wśród nominowanych wzruszenie i radość. W rozmowach często powtarzali, że jest to pierwsza nagroda jaką dostają od dzieci, że właściwie to oni zawsze dzieciom wręczają nagrody…, że to niezwykłe uczucie…

…a my mamy nadzieję, że uhonorowani Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka, będą nosić z dumą odznaczenie, jeszcze mocniej będą działać na rzecz dzieci i, że dołączą do Nich kolejni Szeryfowie.

Koordynator: Izabella Czernecka