LAUREAT OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „WSZYSCY ŚWIĘCI EUROPY”

Organizatorzy:
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku
Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku

Patronat:
Minister Edukacji i Nauki
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Lubelski Kurator Oświaty
Burmistrz Miasta Świdnik

Patronat medialny:
Radio Lublin
Głos Świdnika

Cele konkursu:
– Inspirowanie młodych czytelników do zgłębiania wiedzy o Świętych Europy, wybitnych postaciach i ich wpływie na cywilizację europejską i kulturę polską.
– Ugruntowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym  i świadomej jego ochronie.
– Wychowanie do wrażliwości na piękno, prawdę i dobro.
– Kształtowanie właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego.
– Wzmocnienie działania na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, historii i poznawania kultury polskiej.

Konkurs odbywał się na terenie Polski. Skierowany był do uczniów klas I – VIII szkół podstawowych. Przedmiotem konkursu było  stworzenie przez uczestników  pracy literackiej  lub plastycznej związanej ze Świętymi Europy.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
kategoria I – uczniowie szkół podstawowych, klasy I – III (konkurs plastyczny),
kategoria II – uczniowie szkół podstawowych, klasy IV – VIII (konkurs literacki).

Kategoria I (indywidualna):
– zilustrowanie wybranego Świętego Europy;

Kategoria II (indywidualna):
– klasy IV – VI: konkurs polegał na napisaniu opowiadania, listu lub wiersza związanego z wybraną postacią spośród Świętych Europy, uwzględniając ich wpływ na cywilizację europejską i kulturę polską;
– klasy VII – VIII: konkurs polegał na napisaniu rozprawki, opowiadania, listu lub wiersza związanego z wybraną postacią spośród Świętych Europy, uwzględniając ich wpływ na cywilizację europejską i kulturę polską;
– rozprawka  miała  bazować na faktach historycznych, być oryginalna, świadcząca o analitycznym i syntetycznym podejściu  autora do kultury polskiej i cywilizacji europejskiej, napisana poprawnie stylistycznie, językowo, ortograficznie, interpunkcyjnie;
– tekst opowiadania, listu lub wiersza miał, w oryginalny sposób łączyć fakty historyczne z fikcją literacką.

Gratulujemy zwycięzcy i życzymy dalszych sukcesów!