KONKURS #MisjaWolnaPolska

Milena Wójcik z klasy 7 b i Miłosz Wójcik z klasy 5 c wyróżnieni w Ogólnopolskim konkursie  Misja Wolna Polska.

#MisjaWolnaPolska to konkurs kreatywny dla szkół na projekt graficzny muralu na temat władz RP na uchodźstwie, a w szczególności ich misji, jaką była walka o niepodległość Polski prowadzona poza granicami kraju.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu  projektu graficznego nawiązującego do tematyki kampanii „Misja: Wolna Polska”. Kampania opowiada o ponad 50-letnim okresie w naszej historii, od wybuchu II wojny światowej, poprzez lata władzy komunistycznej, aż do pierwszych wolnych wyborów w 1990 r.

Historia Polski to historia Polaków, którzy walczyli o swoją Ojczyznę.

Są wśród nich ludzie, których sytuacja w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu  zmusiła do opuszczenia kraju i życia poza jego granicami. To właśnie z emigracji sześciu  Prezydentów RP na uchodźstwie walczyło o demokratyczną Polskę, w której żyjemy.  Rola i znaczenie Prezydentów RP na uchodźstwie – którzy działali i zmarli na emigracji, a następnie zostali pochowani poza granicami kraju zasługuje na symboliczne upamiętnienie w wolnej Polsce i w pamięci Polaków.

Dzięki ich niezłomnej postawie została utrzymana ciągłość polskiej państwowości.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich szkół w Polsce oraz dla młodzieży w wieku od 11 do 18 roku życia w przypadku  szkół polonijnych poza  granicami kraju, w 2 kategoriach wiekowych:

–   6-8 klasa szkoły podstawowej / od 11 do 14 lat w przypadku szkół polonijnych
–   wszystkie klasy szkoły ponadpodstawowej / od 15 do 18 lat w przypadku szkół polonijnych

Na konkurs napłynęło 600 prac.

Konkurs został objęty Patronatem  Narodowym  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Gratulacje z życzeniami dalszych sukcesów

Grażyna  Pleśniarska – Gwizdała