OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2022

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny 2022 „Święty Mikołaj – biskup o miłosiernym sercu” dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

I ORGANIZATORZY

1. Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
2. Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

II CELE KONKURSU

1. Pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja – biskupa Myry.
2. Rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka, wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.
3. Odwołanie się do uniwersalnych wartości chrześcijańskich, takich jak: dobroczynność, szlachetność, wrażliwość, miłosierdzie, dzielenie się z innymi nie tylko dobrami materialnymi, ale również duchowymi.
4. Budowanie w umysłach dzieci pojęcia świętości, jako synonimu pełnego prawdziwego człowieczeństwa.
5. Popularyzacja oryginalnej twórczości plastycznej dzieci, prezentującej ogólnoludzkie wartości moralne.
6. Kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka i odpowiedzialności za siebie i innych.
7. Zacieśnianie więzi rodzinnych. Czerpanie radości z efektów wspólnych działań twórczych.
8. Przeciwdziałanie depresjom i uzależnieniom wśród dzieci, wynikającym z utraty sensu życia.

Konkurs organizowany w ramach Orszaku św. Mikołaja.

TEMATY PRAC KONKURSOWYCH

1. Przedstaw swoją wizję artystyczną świętego Mikołaja – biskupa, który miał miłosierne serce i pomagał innym.
2. Przedstaw swoją wizję artystyczną świętego Mikołaja jako współczesnego człowieka miłosierdzia, bezinteresownie pomagającego innym w potrzebie.
3. Przedstaw swoją wizję artystyczną, w jaki sposób Ty możesz zostać świętym Mikołajem, okazując miłosierdzie w środowisku, w którym żyjesz poprzez konkretne działanie, modlitwę.
4. Przedstaw swoją wizję artystyczną św. Mikołaja – który z Jego czynów miłosierdzia najbardziej przemówił do Ciebie?
5. Które czyny miłosierdzia są we współczesnym świecie najbardziej potrzebne: pomoc finansowa okazywana potrzebującym, pomoc fizyczna, dobra rozmowa, ofiarowanie czasu i talentów drugiemu człowiekowi? Przedstaw swoją wizję artystyczną św. Mikołaja działającego dzisiaj.

Z naszej szkoły udział wzięli: Kaja Górka z 5 b, Kamila Hebda z 5 b, Miłosz Wójcik z 5c, Klara Sukiennik z 7 b, Milena Rożek z 7 b.

Grażyna Pleśniarska-Gwizdała