Treść artykułu

UCZNIOWIE „TRÓJKI” ŚWIĘTUJĄ JAK CO ROKU MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku jak co roku bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Szczególnie musimy pamiętać o dzieciach z Ukrainy, które są wśród nas, a których prawa zostały zachwiane a nawet całkowicie zapomniane.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. 

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci. 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia lekcje, na których nauczyciele przekazywali uczniom podstawowe informacje o prawach dziecka, z podkreśleniem tych dotyczących równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Wraz z uczniami wypracowane zostały zachowania wspierające wchodzenie nowych osób do grupy i bezpiecznego bycia w grupie. Każdy z poziomów miał do wykorzystania filmy, scenariusze i karty pracy do wykorzystania w czasie zajęć z nauczycielem. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, którymi udekorowano szkołę. W tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli w niebieskie kolory co symbolizuje obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Pamiętajmy, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka (osoby niepełnoletniej), niezależnie od pochodzenia, wyglądu, koloru skóry, płci, języka, wyznawanej religii, poglądów, przynależności kulturowej, poziomu sprawności, zdrowia czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Każde dziecko ma prawo czuć się bezpiecznie i nikt nie powinien go krzywdzić. Nie można także krzywdzić siebie nawzajem (w tym stosować przemocy fizycznej, werbalnej, relacyjnej czy cyberprzemocy dotyczącej przestrzeni internetowej). Rolą osób dorosłych jest pilnowanie, aby prawa dziecka były przestrzegane i reagowanie w przypadkach, gdy dochodzi do ich łamania. Dzieci mają prawo do swobodnego dzielenia się z innymi tym, co myślą i czują, dopóki nie krzywdzi to innych ludzi.

Opracowała:
koordynator akcji
Izabella Czernecka

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta