„Nie dajmy zginąć poległym”

6 marca 2014 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku odbył się uroczysty Apel Pamięci poświęcony żołnierzom wyklętym, którzy w latach 1944 – 1963, w imię Boga, Honoru i Ojczyzny , pozostając wierni do końca, walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w realizację projektu organizowanego przez Publiczne Gimnazjum Nr 2 pod hasłem : ” Żołnierze niezłomni, niepokorni, wyklęci – pamiętamy ” uczestnicząc w konkursie historyczno – plastycznym pod tym samym tytułem.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów sytuacją polityczną Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej i w okresie powojennym,  kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, ocalenie od zapomnienia wydarzeń i ludzi, poznanie indywidualnych losów żołnierzy wyklętych,

między innymi : rotmistrza Witolda Pileckiego ps. ” Witold ” ,sanitariuszki Danuty Siedzik ps. ” Inka ” , majora Zygmunta Szendzielarza ps. ” Łupaszka ” , majora Hieronima Dekutowskiego ps. ” Zapora ” , porucznika Franciszka Jaskulskiego ps. ” Zagończyk ” , generała Augusta Emila Fieldorfa ps. ” Nil ” i starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ” Rój „.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody autorom zwycięskich prac oraz pamiątkowe dyplomy. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły :

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyłaVanessa Opioła z kl. VI „c” , III miejsce – Michalina Duda z kl. VI ” c ” , a wyróżnienie Zuzanna Sowa z kl. V ” d „.

Prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie poświęconej żołnierzom wyklętym w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała