Wyróżnienie MEN – „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole”
W dniach 7-8 listopada 2013 r. odbyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole – planowanie i organizacja wsparcia dla uczniów uzdolnionych na etapie edukacjiwczesnoszkolnej”. Nasza szkoła znalazła się w gronie 50 szkół z całej Polski, które zostały wyróżnione przez Ministra Edukacji Narodowej za realizację zadania „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole”.
Dyplom dla szkoły odebraliśmy z rąk Pani Wiceminister Joanny Berdzik.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku 15 grudnia 2012 r. rozpoczęła realizację zadań w ramach rozwijania zainteresowań i zdolności uczniów w młodszym wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem dziecka sześcioletniego w szkole.
Zgodnie z założeniami szkoła posiada wiele możliwości rozwijania rozmaitych zainteresowań i zdolności adresowanych do uczniów o zróżnicowanych predyspozycjach. Dla uczniów kl. I-III zorganizowano zajęcia ,,Zostań mistrzem”, które w szczególności rozwijały zdolności polonistyczne, matematyczne, dziennikarskie i plastyczne. Dzieci w ramach tych zajęć pogłębiały swoje wiadomości, przygotowywały się i brały udział w konkursach na szczeblu klasowym, szkolnym, gminnym i wojewódzkim. Dzięki zaplanowanej, systematycznej pracy nauczycieli, wykorzystywaniu aktywizujących metod pracy i dużego zaangażowania uczniów w roku szkolnym 2012/2013 odnieśliśmy liczne sukcesy w konkursach.
Kolejną formą kształtującą sprawność mówienia, pisania, wyszukiwania, tworzenia własnych utworów literackich jest wydawanie gazetki szkolnej ,,Mini Nowinki” dla kl. I-III. Jest to miesięcznik, którego redagują wszyscy chętni uczniowie. Każdy numer gazetki zawiera ciekawostki przyrodnicze, dotyczące danego miesiąca, informacje tematyczne, żarty, własną twórczość dziecięcą, zadania do wykonania dla uczniów poszczególnych klas. Pod koniec każdego miesiąca za poprawne rozwiązanie zadań konkursowych i wypełnienie kuponów na dzieci czekają ciekawe nagrody. Nad przygotowaniem pisemka czuwają nieprzerwanie od kilku lat Renata Libera i Teresa Sediwy.
Efektem pracy uczniów i nauczycieli na kołach zainteresowań oraz zajęciach pozalekcyjnych są również opracowane liczne projekty edukacyjne, które integrują wiedzę i umiejętności z kilku przedmiotów. W trakcie ich realizacji uczniowie mają możliwość wykazania się swoimi zdolnościami, zdobywają cenne umiejętności, które na pewno zaprocentują w przyszłości a są to: praca w grupie, zespołowe poszukiwanie rozwiązań i twórcza aktywność.
21 marca 2013 r. podczas Dnia Talentów w naszej ,,Trójce” podsumowano projekt ,,Tuwimowo”, ponieważ w ten sposób chcieliśmy uczcić ROK JULIANA TUWIMA.
W ramach projektu zorganizowany został konkurs plastyczny ,,Wiersze Juliana Tuwima na wesoło”, konkurs recytatorski ,,Julian Tuwim w poezji” oraz przedstawienie oparte na wierszach Juliana Tuwima.
Projekt edukacyjny „Recepta na zdrowie”, który był realizowany w szkole przez ponad miesiąc i objął uczniów klas I – VI, miał za zadanie kształtować i umacniać w młodych ludziach zachowania sprzyjające zdrowiu. Uwieńczeniem projektu była prezentacja prac i osiągnięć uczniów na forum szkoły 23 kwietnia 2013 roku.
Podczas prezentacji odbył się pokaz mody – warzywa i owoce 2013, który wzbudził największe zainteresowanie. Na „wybiegu” pojawiali się uczniowie przebrani za warzywa i owoce, prezentując zawarte w nich witaminy. Wspaniałe stroje przygotowane przez rodziców, uczniów i nauczycieli wzbudzały zachwyt, pokazując jednocześnie różnorodność pomysłów, materiałów i technik wykonania. Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów i konkurencji sportowych, a wszystkim laureatom wręczono zdrowe nagrody oraz puchary, medale i dyplomy.
Na projekt „W zdrowym ciele, zdrowy duch” złożyły się liczne turnieje i konkursy dotyczące zdrowego stylu życia, m.in.: konkurs recytatorski, konkurs o zdrowiu i sporcie, „Mini Olimpiada Sportowa” dla klas 1-3, konkurs plastyczny. Uczniowie klas I-III podczas zawodów jak i konkursów świetnie się bawili, a jednocześnie zdobywali cenną wiedzę dotyczącą zdrowego trybu życia. Podsumowanie projektu odbyło się w szkole 25 czerwca 2013 r. Był to wspaniały moment, aby zaprezentować i nagrodzić wielu laureatów, i zwycięzców.
Uczniowie klas I-III przebrani w odpowiedni dla klasy kolor koszulki rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych. W tym dniu odbyły się między innymi rozgrywki piłki nożnej, biegi na odpowiednim dystansie, skoki w worku, rzuty do celu. Wszystkim zmaganiom towarzyszyły okrzyki, zawołania, śpiewy przygotowane i prezentowane przez klasy. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość
i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. W tym projekcie również od kilku lat biorą udział uczniowie klas młodszych. Dzięki programowi i doborowi repertuaru organizatorzy pragną dotrzeć do najmłodszych z profilaktyką uczącą właściwych postaw społecznych.
Święta Bożego Narodzenia – są jak powszechnie wiadomo najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. Uczniowie z kl. I a i kl. III d z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywali jasełka. Pierwszoklasiści po raz pierwszy występujący ku uciesze swoich rodziców, w pięknych strojach przedstawili historię narodzin Dzieciątka Jezus, podkreśloną nowoczesnymi kolędami i pastorałkami. Do żłóbka przywędrowały również bajkowe postaci. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Już po świętach jasełka zaprezentowano dzieciom z pobliskich przedszkoli, Rodzicom, Babciom i Dziadkom. Przedstawienie było niezapomnianym przeżyciem zarówno dla ,,młodych aktorów”, ich przedszkolnych i szkolnych kolegów, rodziców, jak i zaproszonych gości.
Tradycją stało się już, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia w „Trójce” rozbrzmiewają kolędy i pastorałki. 11 stycznia 2013 r. odbył się już po raz trzeci „Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek klas I-III”. Mali artyści z klas: pierwszej, drugiej i trzeciej prezentowali wybrane przez siebie utwory nawiązujące tematyką do najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia. Poziom i wykonanie utworów były jak zwykle na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie. Niezależne jury w składzie: ks. Maciej Śmigacz, Henryk Rdzawski oraz Krzysztof Szydłowski wybrało najlepszych solistów oraz zespoły z poszczególnych klas.
Na zajęciach koła plastycznego dzieci rozwijają swoje umiejętności percepcyjne i manualne poprzez wykonywanie prac rozmaitymi technikami w różnych formatach i z wykorzystaniem również niekonwencjonalnych materiałów. Wiele z nich zostało wyróżnionych przez jury licznych konkursów artystycznych.
W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie brali udział między innymi w konkursach:
,,Bądź bezpieczny na drodze”
,,Bezpieczni w ruchu drogowym”
„Jan Paweł II Pielgrzym Miłości” – konkurs powiatowy
,,Wiersze Juliana Tuwima na wesoło”- konkurs szkolny
,,Malowane wiersze Juliana Tuwima”- konkurs powiatowy
,,Jan Paweł II w moich oczach”
,,Kosmos pełen tajemnic”- konkurs powiatowy
,,Bezpieczne wakacje”
Konkurs Palm Wielkanocnych
Szereg nagrodzonych prac można było podziwiać na wystawach szkolnych oraz tych organizowanych w Rejonowym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku.
26 kwietnia 2013 r. na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku odbył się III Turniej ,,Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego na wesoło” dla przedszkolaków. Przybyły grupy sześciolatków z przedszkoli nr 1, 3, 4, 7, 9, 10 i Integracyjnego przy Parafii Miłosierdzia Bożego. Na uroczystość zostali zaproszeni policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Brzesku oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Anetta Śnieg.
Uczniowie klasy II c pod opieką Janiny Górskiej, zaprezentowali krótki występ słowno-muzyczny. Następnie Renata Libera i Teresa Sediwy poprowadziły turniejowe konkurencje. Przedszkolaki miały okazję przedstawić swoją wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po ulicy. Turniej okazał się wspaniałą zabawą. Zakończył się uroczystym rozdaniem dyplomów i wręczeniem nagród w postaci gier i ,,słodkości” dla wszystkich uczestników.
Uczniowie naszej szkoły dodatkowo uczestniczyli też w zajęciach na basenie.
Zajęcia miały na celu oswojenie dziecka z wodą i przygotowanie do samodzielnego poruszania się w wodzie. Dużą popularnością cieszyły się również zajęcia taneczne. Trud włożony w naukę tańców i układów tanecznych zawsze był doceniony przez szeroką grupę odbiorców podczas występów szkolnych, gminnych i powiatowych. Taniec w trakcie różnych uroczystości zawsze wywoływał gromkie brawa i był mile przyjmowany przez publiczność.
28 czerwca 2013 r. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2012/2013 nastąpiło wręczenie stypendiów oraz nagród za najlepsze wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia, ufundowanych przez Krzysztofa Ojczyka, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.
W przedziale klas I – III wychowawcy klas złożyli cztery wnioski.
Na współpracę z Rodzicami naszej szkoły możemy zawsze liczyć. Chętnie pomagają w czasie wycieczek, zabaw szkolnych, spotkań klasowych. W tym roku Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku postanowiła zaprosić wychowanków wraz z rodzicami na pełen magii i dobrej zabawy wieczór andrzejkowy.
W swoich planach każda klasa uwzględnia również wycieczki tematyczne, krajoznawcze, poznawcze. Często wyjeżdżamy z podopiecznymi do Krakowa do Teatru ,,Groteska”. Tam po oglądnięciu sztuki teatralnej zazwyczaj bierzemy udział w zajęciach animacyjnych, spotkaniach z aktorami. Dużą popularnością cieszą się również zajęcia w Muzeum Lalek w Pilźnie. Po omówieniu przygód głównego bohatera Koziołka Matołka zaznajamiamy się z Bajkowym Centrum w Pacanowie. Corocznie klasy wyjeżdżają na tydzień na tzw. ,,Zieloną szkołę” do Jodłówki Tuchowskiej, Rymanowa lub Piwnicznej.
Dyrekcja oraz kadra pedagogiczna PSP nr 3 w Brzesku jest dumna z otrzymanego wyróżnienia, jednocześnie zgodnie podkreśla, że nie poprzestanie na odkrytych już u swych wychowanków zdolnościach, lecz nadal będzie odkrywać talenty poprzez różnorodne działania.