XII Konkurs Recytatorski „Perły Regionu”

21 XI 2013 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Perły Regionu”. Na zaproszenie organizatorów: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku odpowiedziało 10 szkół podstawowych z naszego regionu i dwa brzeskie gimnazja. Trzydzieścioro dziewięcioro uczniów, 32 ze szkół podstawowych i 7 z gimnazjów walczyło o tytuł najlepszego recytatora w kategoriach wiekowych: klas czwartych, piątych, szóstych i gimnazjalnych. Recytacji słuchało jury w składzie: pani Janina Mika – przewodnicząca oraz panie: Karina Legutek i Agnieszka Ostapska.

Witając wszystkich zebranych dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Brzesku – pani Maria Marek cytowała C. K. Norwida, podkreślając, że z rzeczy tego świata najcenniejsze są dobroć i poezja. Rangę poezji i jej twórców podkreślała też pani dyrektor PSP nr 3 w Brzesku – Dorota Wójcik. To ona właśnie objęła prowadzenie konkursu i przedstawiła zaproszonych gości – poetów: Annę Gaudnik, Antoninę Radziędę, Agatę Podłęcką, Tadeusza Puzię i Dariusza Dzierwę.

Czas potrzebny jury na podjęcie decyzji dotyczących konkretnych lokat uczestników został wykorzystany przez uczniów na zadanie pytań poetom. Ci, bardzo chętnie, zdradzali szczegóły dotyczące ich warsztatu pracy, podpowiadali techniczne rozwiązania dotyczące obróbki tekstu poetyckiego. Wszystkie te rady zostały skrupulatnie zapamiętane i wykorzystane w ostatniej części konkursu. Tuż przed finałem i ogłoszeniem wyników odbyły się bowiem warsztaty dla wszystkich uczestników, przygotowane i prowadzone przez Marię Bawół – nauczycielkę języka polskiego w PSP nr 3 w Brzesku. Twórczo naśladując wzór, uczniowie pisali poetyckie „recepty” „Na smutek”, „Na kłopoty”, „Na gniew”. W pracę swoich podopiecznych włączyli się również ich opiekunowie. Powstałe w ten sposób teksty zostały zebrane i później, już po konkursie, przekazane przez przedstawicieli uczniów, nauczycieli i poetów nieobecnej ze względów zdrowotnych Seniorce – pani Halinie Biernat. Była to bardzo wzruszająca wizyta w domu poetki od początku związanej z konkursem „Perły Regionu”.

Jury konkursowe przyznało uczestnikom konkursu nagrody i wyróżnienia, biorąc pod uwagę wiek recytatora; opanowanie pamięciowe tekstu; interpretację, intonację, akcenty; dobór tekstu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

W klasach IV:

I miejsce zajęła Patrycja Serafin z PSP nr 2 w Brzesku

II miejsce – Krzysztof  Święch, PSP w Gnojniku

III miejsce – Wiktoria Papież, PSP w Porębie Spytkowskiej

W klasach V:

I miejsce wywalczyła – Maria Mikołajek, PSP nr 3 w Brzesku

II miejsce – Eliza Milewska, PSP nr 2 w Jadownikach

III miejsce – Wiktoria Czernecka, PSP nr 3 w Brzesku

Wyróżnienie – Julia Zaczyńska, PSP w Gnojniku

W klasach VI:

I miejsce uzyskał– Jakub Smagacz, PSP nr 2 w Brzesku

II miejsce – Marta Biernat, PSP nr 2 w Brzesku

III miejsce – Miłosz Bober i Aleksandra Mucha, PSP nr 3 w Brzesku

Wyróżnienie – Magdalena Starzec z PSP nr 1 w Jadownikach i Aleksandra Samek z PSP w Porębie Spytkowskiej

W kategorii młodzież gimnazjalna wielkie uznanie jury i publiczności zdobyli:

Agata Wojkowska z PG nr 2 w Brzesku i Miłosz Kukułka z PG nr 1 w Brzesku, którzy zdobyli I miejsce.

II miejsce zajęli –Natalia Mikos i Franciszek Podłęcki z PG nr 1 w Brzesku

III miejsce – Katarzyna Gawenda z PG nr 2 w Brzesku

Wyróżnienie – Julia Licak z PG nr 1 w Brzesku.

Maria Bawół