Narodowe Czytanie dzieł A.Fredry
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W tym roku mija 220 lat od narodzin wybitnego poety i komediopisarza epoki romantyzmu – Aleksandra Fredry. Z tej okazji 6 września w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych i kulturalnych, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie .
Zebranych powitała Dyrektor PSP nr 3, pani Dorota Wójcik, która w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na konieczność propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Następnie uczestnicy akcji zapoznali się z biografią hrabiego Fredry, przygotowanej w formie prezentacji multimedialnej. Gdy nadszedł czas Wielkiego Czytania, na scenie pojawili się uczniowie z Koła Teatralnego MISZMASZ, działającego przy „trójce”. Dzieci pięknie przeczytały i zainscenizowały najsłynniejsze bajki Fredry, takie jak „Osiołkowi w żłoby dano”, „Małpa w kąpieli”, „Bajka o sowie”, „Trzeba by”, „Paweł i Gaweł”. Wreszcie nadszedł czas, by przy blasku świec przypomnieć sobie fragmenty chyba najbardziej znanego dramatu komediopisarza, Zemsty. W role słynnych fredrowskich bohaterów wcielili się: Burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka, naczelnik Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu, Józef Cierniak, Krzysztof Ojczyk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Katarzyna Pacewicz – Pyrek, radna Rady Miejskiej, Maria Marek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Bogusław Biernat, dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Brzesku, Karina Legutek, kierownik Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Alicja Koźmińska i Teresa Stanczykiewicz z Biblioteki Pedagogicznej, Agata Podłęcka oraz Jolanta Sarlej, nauczycielki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Anetta Śnieg, przewodnicząca Rady Rodziców z PSP nr 3 oraz nauczyciele i pracownicy „trójki”: Stanisława Kopytko, emerytowany pracownik, Ewelina Baran, pracownik administracyjny, ksiądz Maciej Śmigacz, ksiądz Jacek Walczyk, Urszula Krzemień, Ewelina Struzik, Monika Kowal – Osyba, Katarzyna Zelek, Izabella Czernecka oraz Janina Górska.
Na zakończenie burmistrz podziękował za przygotowanie przedsięwzięcia, zwracając uwagę na jego wielką wartość wychowawczą i edukacyjną. Podkreślił, iż w dzisiejszych czasach, gdy niepodzielnie panują komputery i iphone’y, trzeba nakłaniać i zachęcać młodzież do sięgnięcia po tradycyjną książkę.
Spotkaniu z ponadczasowym dowcipem i kunsztem pisarskim autora „Ślubów panieńskich” towarzyszyła serdeczna atmosfera. Zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie ze skupieniem wsłuchiwali się w zabawne perypetie Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Salwy śmiechu świadczyły o tym, że komedie Fredry, choć stworzone dwa wieki temu, nadal bawią czytelników.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą interpretację dramatu, a pani Marii Kuci, radnej Rady Miasta, za słodycze dla występujących dzieci.
Magdalena Głowacka – Zastawnik
Edyta Szczepanek