Katarzyna Franczyk laureatką ogólnopolskiego konkursu

Katarzyna Franczyk  z klasy VIII e  laureatką  III  miejsca w Ogólnopolskim Konkursie   ,,Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia naszym Patronem’’

Hasło XXII edycji:
„KOBIETA I MĘŻCZYZNA DAREM DLA…”

Organizatorami konkursu byli :

• Szkoła Podstawowa nr 50 w Lublinie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia
• Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie
• Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
• Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”

Uczestnikami –  uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych.

PATRONI HONOROWI

Ks. abp prof. dr hab. Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski
P. prof. dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
P. Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski
P. dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
P. Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego
P. Jarosława Pakuły – Przewodniczącego Rady Miasta Lublin
P. Michalina Jankowska – Dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego
P. Teresa Misiuk– Lubelska Kurator Oświaty
P. Marian Król – Przewodniczący Zarządu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”

CELE KONKURSU :

1. Podkreślenie doniosłości wydarzenia beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
2. Ukazanie aktualności przesłania zawartego w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.
3. Inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania i czerpania z bogatego dziedzictwa duchowego naszego Patrona.
4. Kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym wierny był błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński.
5. Zachęcenie uczniów do podejmowania wysiłku intelektualnego, aktywności niezależnie od trudnej sytuacji (pandemii).
6. Wyrażenie własnych przeżyć i refleksji środkami literackimi, plastycznymi i multimedialnymi.
7. Doskonalenie umiejętności sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem polskim.

TEMATY KONKURSOWE

Kobieta i mężczyzna darem dla…

1. …rodziny – jesteśmy dla siebie wzajemnie we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. „Pragnąłbym (…) aby rodzina była najcenniejszym skarbem ojczyzny”. (bł. Stefan Wyszyński).

2. …Kościoła – służymy na drodze powołania kapłańskiego, zakonnego i wspólnotowego. „Na tym polega nadprzyrodzona organizacja miłości, że nieustannie bierzemy i nieustannie przekazujemy”. (bł. Stefan Wyszyński)

3. …społeczeństwa – pracujemy dla dobra drugiego człowieka i naszej Ojczyzny. „Współczesne «zamówienie» społeczne, to «zamówienie» na ludzi dobrych”. (bł. Stefan Wyszyński)

4. …świata – troszczymy się o niego z myślą o nas samych i przyszłych pokoleniach. „Po to gromadźmy, byśmy mieli co rozdawać”. (bł. Stefan Wyszyński)

Konkurs został przeprowadzony w 3 kategoriach:
• literackiej (wiersz, opowiadanie, rozprawka, wywiad, list)
• plastycznej (rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, plakat)
• multimedialnej (prezentacja, film).

Na tegoroczną edycję wpłynęło łącznie 1 269 prac.  Prace zostały nadesłane z 379 szkół, z szesnastu województw.

Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział :                                                                                            Katarzyna Fior  z kl. IV a , Emilia Rajca z kl. IV a , Kamila Chrabąszcz  z kl. IV b , Julia Maciaś z kl. VIII a,  Nikola Chruściel z kl. VIII a  –  prace plastyczne .

Katarzyna Franczyk – prezentacja multimedialna .

Wiktoria Górka z kl. VIII a , Kamila Górka z kl. VIII e i Emilia Karaś z kl. VIII d – prace literackie.

Gratulacje

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała