Światowy dzień książki

Kto z nas nie lubi słuchać bajek…I chociaż mają  one dzisiaj poważną konkurencję w postaci  iPadów czy iPhonów, nadal każde dziecko zna dobrze historię Czerwonego Kapturka, Królewny na ziarnku grochu albo Kopciuszka.

Aby uatrakcyjnić odbiór tej ostatniej bajki, nauczyciele oraz rodzice dzieci z PSP nr 3 w Brzesku postanowili zaprezentować przed młodziutką publicznością współczesną wersję, „Kopciuszka”.

Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej tejże szkoły w „Światowym Dniu Książki”. Dzieci z niecierpliwością  czekały na spektakl i nie zawiodły się. Najbardziej dumne były oczywiście te, których rodzice wcielili się w role bajkowych postaci. Zobaczyliśmy piękne królowe i kapryśne siostry, świetnie zorganizowanego asystenta oraz niezastąpioną wróżkę. Odbył się casting na żonę dla księcia, ale tego oczarowała na balu śliczna nieznajoma, która wychodząc zgubiła pantofelek

Nie zabrakło również zaskakujących momentów: odczytywanie sms-a z komórki, wyszukiwanie informacji w Internecie, zamawianie taksówki…

Pomysł przenoszenia starych bajek w nowe czasy realizuje z powodzeniem już od trzech lat pani Maria Pawełczyk. Udaje się on dzięki zaangażowaniu biorących w nim udział aktorów. W tym roku byli to:

Rodzice : Dariusz Sukiennik –Książę , Marceli Słupski- Asystent, Anetta Śnieg- Macocha, Monika Zdunek- Pastereczka, Danuta Zych- Kopciuszek, Jolanta Jaworska- Córka, Agnieszka Sowa- Wróżka.

Nauczyciele : Paweł Sitarz- Król, Anna Duch –Królowa, Gabriela Dziegiecka- Dziewczynka z zapałkami, Maria Pawełczyk- Córka, Lucyna Szot- Królowa Śniegu, Monika Kowal-Osyba –Kominiarczyk, Iwona Krzysztof- Narrator

Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Burmistrz Brzeska- Grzegorz Wawryka, Radna Rady Miejskiej-Katarzyna Pacewicz –Pyrek, Kierownik Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Karina Legutek.

W ostatnich tygodniach szkoła promowała książki i ich czytanie poprzez wystawy, lekcje biblioteczne i konkursy. Uczniowie klas IV,V,VI wzięli udział w konkursie Pięknego Czytania, pod hasłem” KSIĄŻKA POBUDZA FANTAZJĘ, UCZY BUDOWAĆ OBRAZY W WYOBRAŹNI”.

Konkurs rozegrał się  w dwóch etapach : klasowym i międzyklasowym w trzech kategoriach klasy IV, V, VI.

Laureatami zostali:

w kategorii klas IV: I m – Maria Mikołajek 4d , II m –  Paweł Serwin 4c , III m –  Zuzanna Patulska  4c

w kategorii klas IV: I m – Igor Malec 5b, II m – Zuzanna Biel 5a, III m –   Kacper Musiał 5a

w kategorii klas IV: I m –  Karolina Piechowicz 6a , II m –  Martyna Kubala 6c,  III  m – Anna Szwiec 6a

Koordynatorem uroczystości  była pani Aneta Franczyk i Maria Pawełczyk. Opracowanie scenariusza i  oprawa muzyczna Aneta Franczyk. Przedstawienie przez wszystkich widzów zostało odebrane entuzjastycznie, okazało się świetną zabawą nie tylko dla dzieci ale również i dla dorosłych.

Iwona Krzysztof, Aneta Franczyk