„Recepta na zdrowie”

Już Jan Kochanowski dawno temu pisał tak o zdrowiu „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz…” Dzisiaj, życzymy sobie przy każdej okazji przede wszystkim, zdrowia. Same jednak życzenia nie wystarczą, o zdrowie trzeba dbać.

Projekt edukacyjny „Recepta na zdrowie”, który był realizowany w szkole przez ponad miesiąc i objął uczniów klas I – VI, miał za zadanie kształtować i umacniać w młodych ludziach zachowania sprzyjające zdrowiu. Uczniowie realizując zadania mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w różnych dziedzinach. Pisali, wyszukiwali i recytowali wiersze, śpiewali piosenki, przygotowywali scenki teatralne, tworzyli prace plastyczne, ulotki, foldery, prezentacje multimedialne, gazetki ścienne, opracowywali graficznie przepisy zdrowych potraw, poszukiwali witamin i minerałów w wybranych przez klasę owocach i warzywach, przygotowywali układy taneczne, wzięli udział w różnych konkurencjach i zabawach sportowych oraz rywalizowali w konkursie wiedzy o zdrowiu.

Uwieńczeniem projektu była prezentacja prac i osiągnięć uczniów na forum szkoły dnia 23 kwietnia 2013 roku. W tematycznej scenografii, pośród wspaniałych prac wytwórczych, uczniowie z poszczególnych klas w humorystyczny, literacki, muzyczny, taneczny i teatralny sposób prezentowali efekty pracy indywidualnej i zespołowej, które były wynikiem podjętych do realizacji zadań i konkursów. Wszystko co zostało przedstawione, zaprezentowane, wyśpiewane i wyrecytowane miało za zadanie propagować zachowania prozdrowotne i sprawić, by każdy z nas zdał sobie sprawę z tego, jakim darem, a zarazem klejnotem jest zdrowie i jak należy o nie dbać. Wspaniałą scenkę ukazującą jaki wpływ na nasze zdrowie ma środowisko i jak być EKO przedstawili uczniowie z klasy VI d, zaś w anioła promującego zdrowy styl życia i diabła, który mu w tym usilnie przeszkadzał wcielili się uczniowie z klasy IV d. Jak wiele twarzy ma zdrowie mogliśmy się przekonać słuchając wierszy i piosenek
w  wykonaniu laureatów konkursu recytatorskiego i mini festiwalu „Piosenka o zdrowiu”. Jak się ruszać, mieć z tego przyjemność, zgrabną sylwetkę oraz dobre samopoczucie pokazały uczennice z klasy VI d, VI c i V c w układach tanecznych, którymi zdobyły I miejsce w mini you can dance.

Uczniowie bawili i uczyli, pokazali, że potrafią pracować, współtworzyć oraz współdziałać. Podczas prezentacji odbył się pokaz mody – warzywa i owoce 2013, który wzbudził największe zainteresowanie. Na wybiegu przy podkładzie muzycznym pojawiali się uczniowie w przebraniach warzyw i owoców prezentujących zawarte w nich witaminy. Wspaniałe stroje przygotowane przez rodziców, uczniów i nauczycieli wzbudzały zachwyt pokazując jednocześnie różnorodność pomysłów, materiałów i technik wykonania.

Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów i konkurencji sportowych, a wszystkim laureatom wręczono „zdrowe” nagrody oraz puchary, medale i dyplomy. W sumie laury zdobyło 58 uczniów oraz 9 zespołów klasowych.

Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w realizacje tego projektu.

Wszystkim życzymy zdrowia.

Koordynatorzy projektu: Dorota Wojtyś, Jadwiga Grocholska, Anna Wesołowska, Monika Dudek i Małgorzata Sadowska.

mgr inż Dorota Wojtyś