Uczennica klasy VIII c zwyciężczynią Ogólnopolskiego Konkursu

Natalia Stachowicz  –  uczennica klasy VIII c zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

Dzień ten jest  obchodzony corocznie  20 listopada,  ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej  Polskiej  7 listopada 2014 r.  dla upamiętnienia  25 rocznicy  przyjęcia  przez Zgromadzenie  Ogólne  ONZ  Konwencji  o  prawach  dziecka.  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to święto szczególne,  pełne dziecięcej radości i zabawy, które pełni też inną ważną rolę. Podczas związanych z tym dniem zajęć informowano  dzieci i młodzież o tym, jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić, jeśli są łamane. Warto podkreślać także istotną rolę dorosłych – mamy i taty, babci i dziadka,  ale też nauczycieli,  pedagogów  oraz Rzecznika Praw Dziecka –  którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło ponad 1000 szkół z całej Polski. Nadesłano kilka tysięcy dzieł sztuki w postaci rysunków, obrazów, kolaży i prac przestrzennych.
Organizatorzy ustalili  trzy kategorie wiekowe.
Dwie dotyczyły szkół podstawowych:  kl. I – IV,  kl. V – VIII,  jedna przeznaczona dla szkół ponadpodstawowych.

Prace mogły być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie.  Zadanie było niełatwe, bo praca musiała być zarówno atrakcyjna plastycznie, jak i prezentować w czytelny i ciekawy sposób wiedzę o prawach dziecka.  Oceniane były : atrakcyjność graficzna pracy, powiązanie koncepcji plastycznej pracy z prawami dziecka, w szczególności z Konwencją ONZ o prawach dziecka, oryginalna, nowatorska koncepcja, walory edukacyjne pracy dla uczniów z tej samej kategorii wiekowej.

Jestem dumny z tego, jak wspaniałe prace potrafią przygotować uczniowie nawet tych najmłodszych klas w szkołach podstawowych, i to na tak trudny temat, jakim jest przecież prezentacja praw dziecka w formie rysunku, plakatu czy instalacji – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. I dodaje, że po wielu nadesłanych pracach widać wysoki poziom wiedzy autorów. – Oni doskonale wiedzą, co oznaczają prawa zawarte w Konstytucji, ustawach czy Konwencji o prawach dziecka. Prawo do wychowania w rodzinie, do miłości, do nauki, odpoczynku czy zabawy…

Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział również Milena Wójcik z klasy VI b i  Katarzyna Put  z klasy VIII c.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych konkursach.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała