Treść artykułu

Projekt „Tuwimowo”

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji ,, Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole”. Celem tej akcji jest zebranie i upowszechnienie dobrych praktyk dotyczących rozwijania zainteresowań, predyspozycji i zdolności najmłodszych uczniów w szkole ze szczególnym  uwzględnieniem ucznia 6-letniego.

21 marca 2013r podczas Dnia Talentów podsumowano projekt ,,Tuwimowo”, albowiem w ten sposób chcieliśmy zaakcentować ROK JULIANA TUWIMA. Mimo, że zmarł 27 grudnia 1953 roku to  czytelników jego książek nie brakuje do dzisiejszego dnia. Wciąż na nowo wydawane są tomiki jego poezji, wielu znanych piosenkarzy nagrało piosenki z tekstami autorstwa poety, także wiele szkół  wybrało Go na swego patrona.

W ramach projektu  zorganizowany został konkurs plastyczny ,, Wiersze J. Tuwima na wesoło”, konkurs recytatorski ,, J. Tuwim w poezji” oraz przedstawienie oparte na wierszach Juliana Tuwima.

W konkursie plastycznym i recytatorskim uczestniczyły dzieci z klas I-III, a przedstawienie przygotowali uczniowie klasy Ia pod kierunkiem mgr Renaty Libery, uczniowie kl. IIIc pod kierunkiem mgr Anny Duch i uczniowie kl.IIId pod kierunkiem mgr Teresy Sediwy.

Uczniowie zbierali i opracowywali informacje dotyczące w/w autora i jego twórczości korzystając z różnych źródeł informacji m.in. z książek, encyklopedii multimedialnych, Internetu. W czasie realizacji projektu:

* wyłoniono najlepszych recytatorów

*nagrodzono najbardziej twórcze prace plastyczne

*z wykonanych albumów, ilustracji,  map mentalnych wykonano dekorację

21 marca  podczas I-go spotkania uczniowie kl. Ia, IIIc, IIId zaprezentowali się grupie uczniów i nauczycieli klas I-III, natomiast na II –im spotkaniu gościliśmy Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu mgr Józefa Cierniaka, Sekretarza Gminy mgr Stanisława Sułka , Rodziców uczniów kl. I-III, oraz Rodziców przyszłych sześciolatków. Wszystkich zgromadzonych ,,Julian Tuwim” zabrał w podróż bajkowym pociągiem do ,,Tuwimowa”.

W czasie tej podróży pociąg zatrzymywał się w lesie, ogrodzie, na stacji. Można było  też spotkać wielu bohaterów Jego wierszy .

W montażu wykorzystano m.in następujące wiersze Juliana Tuwima:
Bambo, , Dyzio marzyciel,   Lokomotywa, O Grzesiu kłamczuchu i jego Cioci, Okulary, Ptasie plotki, Ptasie radio, Rzepka, Słoń Trąbalski, Zosia – Samosia, Spóźniony słowik, Rycerz Krzykalski

Występujący uczniowie mieli możliwość wykazania się swoimi zdolnościami aktorskimi, wokalnymi, umiejętnościami i odwagą do publicznych wystąpień. Ciekawy scenariusz, dekoracja, barwne stroje sprawiły, że wszyscy oglądali przedstawienie z wielkim zaciekawieniem.

Renata Libera