Jubileusz „Trójki”

19 lutego 2013 r., podczas Mszy św. z okazji 40 rocznicy nadania Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku imienia Mikołaja Kopernika, odbyło się uroczyste poświęcenie nowego sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców dla społeczności szkolnej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku, którą celebrowali Ksiądz Proboszcz Józef Drabik, Ksiądz Prałat Zygmunt Bochenek, Ksiądz Prałat Franciszek Kostrzewa, ks. Łukasz Matyka, ks. Jacek Walczyk i ks. Maciej Śmigacz. Po homilii, w której Ksiądz Prałat Józef Drabik obrazowo wskazywał uczniom i nauczycielom cztery rogi sztandaru: wiedzę, wychowanie, mądrość i świętość, jako drogowskazy pozwalające nie zbłądzić na manowcach współczesnego świata, nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru, ufundowanego przez Radę Rodziców.

Następna część uroczystości odbyła się już w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku, gdzie zgromadzili się nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, Ksiądz Proboszcz Józef Drabik, Ksiądz Prałat Zygmunt Bochenek, Ksiądz Prałat Franciszek Kostrzewa, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Pasierb oraz Radni Miejscy, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, pracownicy biura Posła RP Edwarda Czesaka, przedstawiciele władz samorządowych i służb miejskich, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, emerytowani pedagodzy oraz rodzice.

Wszystkich przybyłych powitała dyrektor szkoły, Dorota Wójcik wraz z wicedyrektorem, Justyną Krzywacką. Następnie przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej historię szkoły i jej dorobek. Zebrani mogli się przekonać, jak wiele zmian zaszło od momentu powstania placówki w 1966 roku do chwili obecnej.

Szczególnie podniosłym momentem uroczystości było przekazanie przez poczet sztandarowy Rady Rodziców nowego sztandaru w ręce pani Dyrektor i ślubowanie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Mocno i z przekonaniem deklarowali „My uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Mikołaja Kopernika w Brzesku uroczyście ślubujemy: Dbać o honor i dobre imię naszej szkoły, w każdej sytuacji zachowywać się w sposób godny młodego Polaka! Wypełniać rzetelnie wszystkie obowiązki ucznia, uczciwie i wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności. Z szacunkiem odnosić się do Rodziców, Nauczycieli i pracowników szkoły. Szanować poglądy i  przekonania innych ludzi. Dbać o piękno i poprawność mowy ojczystej. Być wrażliwymi na dobro i piękno otaczającego świata. Przestrzegać zasad życia społecznego. Brać aktywny udział w życiu szkoły i środowiska, okazując tym miłość do Ojczyzny. Kształcić w sobie cnoty, które posiadał nasz patron, a w szczególności umiłowanie wiary i mądrości!”

Po ceremonii przekazania sztandaru na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele honorowych darczyńców a zarazem przyjaciół szkoły, aby dokonać wbicia symbolicznych gwoździ, upamiętniających ten wyjątkowy dzień. Wielu z nich przy tej okazji zabrało głos, gratulowali jubileuszu i życzyli nam dalszych sukcesów.

Następnie goście zgromadzeni na widowni mogli obejrzeć część artystyczną w wykonaniu uczniów naszej placówki, która w oryginalnej i zabawnej formie przypomniała wielkie dokonania patrona „Trójki”. Roztańczone planety, płynące w powietrzu pory roku – piękne baletnice i wspaniała postać Mikołaja Kopernika, którego zagrał aktor, absolwent naszej szkoły – Wojciech Sukiennik, wzbudziły wielki aplauz wśród publiczności. Dużo emocji i niemniej dobrej zabawy przyniosła również aukcja prac plastycznych absolwentów i nauczycieli naszej szkoły,  profesjonalnie przeprowadzona przez pana Wojciecha. Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego pod hasłem „Kosmos pełen tajemnic”.

Po części oficjalnej nie mogło zabraknąć choć kilku chwil na rozmowy, wspomnienia oraz pamiątkowe wpisy do kroniki.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszego wyjątkowego Jubileuszu i dzięki którym uroczystość zyskała wspaniałą oprawę.

Magdalena Głowacka – Zastawnik

Edyta Szczepanek