VI Turniej Szkół im.M.Kopernika

18 lutego 2013 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku pełniła honory gospodarza VI edycji Turnieju Szkół im. Mikołaja Kopernika pod hasłem „O Koperniku dla Kopernika”. W tegorocznych zmaganiach brało udział sześć szkół: PSP nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, PSP z Grabia, PSP z Mikołajowic, PSP z Czasławia, PSP z Jaworznej oraz PSP nr 3 w Brzesku.

Myślą przewodnią turnieju było hasło: „Wspólna zabawa uczy i jednoczy”. Zgodnie z tym założeniem, celem spotkania była integracja uczniów poprzez wspólną zabawę, działania twórcze, podczas których popularyzowana była wiedza o wspólnym patronie Mikołaju Koperniku i jego odkryciu. Realizacja zadań przez poszczególne drużyny sprzyjała wzajemnemu poznaniu się, a jednocześnie umożliwiła udział w nadzwyczajnej przygodzie edukacyjnej.

Uczniowie rywalizowali w trzech zadaniach turniejowych: wiedzowym, gdzie należało wykazać się znajomością biografii M. Kopernika; recytatorskim „Kopernik w polskiej poezji”; plastycznym, gdzie zadaniem drużyny było zaprojektować kartkę urodzinową dla M. Kopernika „Kosmiczne kwiaty”, astronomiczny znaczek pocztowy oraz życzenia – uwzględniając w nich dokonania Kopernika, jego wkład w rozwój nauki i postęp cywilizacyjny oraz jego przykład jako człowieka wszechstronnego uzdolnionego i wykształconego.

W kosmicznej atmosferze i scenerii zmagania uczniów oceniała komisja w składzie:
mgr Maria Marek – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, mgr Katarzyna Pacewicz – Pyrek – radna Brzeska, mgr inż. Marek Puzia – dyrektor ds. marketingu i finansów Małopolskiej Wytwórni Maszyn w Brzesku, mgr Piotr Duda – instruktor plastyczny MOK w Brzesku

Po zakończonych konkursach i podsumowaniu punktów zwyciężyła drużyna z naszej szkoły, drugie miejsce zajęła PSP nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, trzecie – PSP z Czasławia. I choć suma punktów zdecydowała o poszczególnych miejscach drużyn, to w tym turnieju nie było przegranych, bo liczyła się dobra zabawa.

Na zakończenie wszystkie szkoły otrzymały nagrody, a opiekunowie podziękowania.

Koordynator turnieju – Dorota Wojtyś

Organizatorzy: Renata Libera, Teresa Sediwy, Anna Wesołowska