Treść artykułu

„Szkoła z Pasją”

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku otrzymała zaszczytny tytuł „Szkoły z Pasją”, który stanowi wyróżnienie dla placówek przyczyniających się w istotny sposób do odkrywania i rozwijania zdolności i zainteresowań swoich wychowanków.

Jesteśmy dumni z tego, że nasze działania na rzecz wspierania uczniów zostały dostrzeżone i docenione.  Zwłaszcza, że wszystkie inicjatywy dydaktyczno – wychowawcze podejmowane przez grono pedagogiczne wynikają z dostrzegania potrzeb  podopiecznych, bez oglądania się na ewentualne zaszczyty i laury. Od lat naszą główną dewizą jest wspieranie uczniów w ich rozwoju. W tym celu nie szczędzimy sił, czasu i pracy. Zdajemy sobie sprawę, że ciekawie prowadzone i kształcące lekcje, „zgodnie z podstawą programową”, to tylko kropla w morzu edukacyjnego sukcesu. By móc w pełni rozwijać talenty i pasje naszych podopiecznych zapewniliśmy im możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych, zarówno edukacyjnych jak i sportowych. Dzięki nim dzieci redagują gazetkę szkolną, organizują spektakle teatralne, tańczą, malują, trenują sporty walki, przygotowują się do konkursów lub po prostu utrwalają poznany materiał. Nikt nie zostaje bez pomocy – dbamy zarówno o ucznia zdolnego jak i tego, który nieco gorzej radzi sobie z nauką. Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu nauczycieli wielu uczniów osiąga sukcesy w konkursach i zawodach sportowych na szczeblu międzypowiatowym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Pedagodzy chętnie wykorzystują nowatorskie metody kształcenia, czego dowodem są prowadzone u nas zajęcia z terapii integracji sensorycznej oraz przeprowadzone liczne projekty edukacyjne. Natomiast uczniowie z przyjemnością uczestniczą w działaniach takich jak wyjazdy na zieloną szkołę, wymiana międzynarodowa, czy spotkania z ciekawymi ludźmi (pisarzami, artystami, podróżnikami).

Nie bylibyśmy „Szkołą z Pasją”, gdyby nie współpraca z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem lokalnym, które angażują naszych wychowanków w ciekawe i rozwijające inicjatywy. W ciągu ostatnich kilku lat współpracowaliśmy m.in. z UNICEF-em (udział w akcji „Szkoła z prawami dziecka” i „Wszystkie kolory świata”), Teatrem Figur w Krakowie, Stowarzyszeniem SUNSUM CORDA, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i Stowarzyszeniem Pomocy Szkole „Małopolska”. Ponadto regularnie odwiedzają nas przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji oraz Straży Pożarnej, którzy w atrakcyjny i przystępny sposób wyjaśniają młodym ludziom, jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

Nasza szkoła prężnie działa w środowisku lokalnym. Rokrocznie organizujemy spotkania młodzieży z poetami ziemi brzeskiej połączone z Międzyszkolnym Konkursem Recytatorskim „Perły Regionu”, które w tym roku zaowocowało wydaniem przez szkołę Antologii „Ocalić od zapomnienia”. Uczniowie przygotowują spektakle dla wychowanków okolicznych przedszkoli, przeprowadzają akcje charytatywne na rzecz placówek pomocy społecznej. Dwa lata temu z dużym uznaniem spotkało się nasze autorskie przedstawienie profilaktyczne o cyberprzemocy, które wystawiliśmy we wszystkich szkołach w gminie. Dzięki zaangażowaniu zarówno nauczycieli jak i rodziców, których rola w podnoszeniu atrakcyjności i jakości pracy naszej szkoły jest nieoceniona, otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to: certyfikat „Szkoły z Klasą”, „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”, „Civis et Patria”, „Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.

Ograniczona ilość miejsca nie pozwala niestety na wyszczególnienie wszystkich przedsięwzięć, w których brzeska „Trójka” wzięła udział w ostatnich kilku latach. Wymieniłam tylko te najistotniejsze, pozwalające dać choćby ogólny obraz placówki, która już czterdzieści lat dba o to, by wychować i wykształcić mądrego, wrażliwego, działającego dla dobra innych człowieka. Otrzymanie certyfikatu  jest dla nas wielkim wyróżnieniem, ale nie spoczywamy na laurach. Przed nami kolejne lata rozwijania pasji i talentów naszych uczniów.

Edyta Szczepanek

Magdalena Głowacka – Zastawnik