Treść artykułu

„Ocalić od zapomnienia” – refleksje z promocji tomiku poetów Ziemi Brzeskiej

Dwudziestego drugiego listopada, w ciepły jesienny wieczór, Centrum Kulturalno – Biblioteczne w Brzesku rozbrzmiewało gwarem dziecięcych głosów. Spotkali się tutaj młodzi, utalentowani  ludzie niemal z całego powiatu, by kolejny już raz spróbować swych sił w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Perły Regionu”. Czterdziestu recytatorów z trzynastu szkół startowało w kategorii klas IV, V i VI szkół podstawowych  oraz po raz pierwszy do naszego konkursu przystąpiła młodzież gimnazjalna. W efekcie o laur najlepszego recytatora walczyli  uczniowie z PSP nr 2 w Brzesku, PSP nr 3 w Brzesku, PSP w  Mokrzyskach, PSP nr 1 w Jadownikach, PSP nr 2 w Jadownikach, PSP w Sterkowcu, PSP w Porębie Spytkowskiej, PSP w Jasieniu, PSP w Okocimiu, PSP w Tworkowej, PSP w Czchowie, z PG nr 1 w Brzesku i PG w Jadownikach. Towarzyszyli im nauczyciele poloniści, nierzadko nawet rodzice.

O godzinie 18.00 w sali widowiskowej Centrum rozpoczęło się otwarte spotkanie związane z promocją nowopowstałej Antologii Poetów Ziemi Brzeskiej „Ocalić od zapomnienia”. Organizatorzy zaprosili Poetów – bohaterów tego wieczoru, ludzi zainteresowanych kulturą, rodziny i grono przyjaciół, miłośników pięknego słowa, wszystkich, którzy darzą sympatią poezję, poetów i tych, którzy przekazują ją szerokim kręgom społeczeństwa.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Powiatowej i  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku – Maria Marek, która powitała serdecznie przybyłych gości, szczególnie poetów, wymieniając znane wszystkim zainteresowanym Perłami Regionu nazwiska: Halina Biernat, Tadeusz Puzia, Anna Gaudnik, Dariusz Dzierwa, Agata Podłęcka, Dagmara  Madej, Helena Kural. Ze względów zdrowotnych nie przybyła Antonina Radzięda i Bogumiła Piekarz. Bogusława Młynarczyk przebywa obecnie za granicą.

Spotkanie połączone było z promocją antologii „Ocalić od zapomnienia”, wydanej przez Gminę Brzesko przy udziale Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku, dzięki środkom Kwartetu na Przedgórzu. Spodziewaliśmy się, że władze miasta i  brzeskiej oświaty, poprzez swoją obecność, wykażą zainteresowanie działalnością osób promujących rodzimą kulturę: poetów, dyrekcji szkół, nauczycieli, dzieci i młodzieży… i zechcą ich zobaczyć, może docenić i podziękować za podjęty trud…. Nic takiego się nie wydarzyło. A szkoda! Tym  serdeczniej dziękujemy Przewodniczącemu Rady Miejskiej –  Krzysztofowi Ojczykowi , kierownikowi Biura Promocji  – Krzysztofowi Bigajowi oraz radnym: Marii Kądziołce i Adamowi Kwaśniakowi, za to, że przyszli.

Dorota Wójcik, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, wprowadziła zebranych w temat spotkania, przedstawiając krótko historię powstania Pereł Regionu i związanych z ich twórczością konkursów poezji regionalnej, odbywających się już od 15 lat. Jej marzeniem było wydanie antologii poezji, by, póki nie będzie za późno, ocalić  od zapomnienia ich uczucia, refleksje, myśli   i …zdarzenia – świat przetworzony  poetycką wyobraźnią.

Zaprosiła na przygotowany w jej szkole film obrazujący „historię” Pereł Regionu. Na dużym ekranie przewijały się sylwetki kolejnych twórców Ziemi Brzeskiej, dzieje pierwszego tomiku „Sercem zatrzymane” wydanego  dzięki staraniom  Parafialnego Klubu Seniora w Brzesku, w 2006 roku, przegląd kolejnych konkursów recytatorskich aż do propozycji… i wydania drukiem obecnego tomiku, który otrzyma każdy uczestnik spotkania, szkoły biorące udział,  znajomi i przyjaciele… Tysiąc pięknie wydanych przez Brzeską Oficynę Wydawniczą państwa Dziedziców egzemplarzy – to duży wkład  do skarbnicy wiedzy i kultury. Jeden z zabierających potem głos poetów powiedział, że bardzo się cieszy, że powstał ten zbiorek: „My przeminiemy – a słowo napisane zostanie przez wiele pokoleń… i będzie żywe”.

Rewelacją wieczoru stał się prof. Edward Dobrzański – aktor i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Brzeszczanin. „Posadzony” na „złotym tronie” , obok stylowego stolika oświetlonego świecami w lichtarzyku, czytał… nie!… recytował wybrane przez siebie wiersze z promowanego tomiku. Tak to robił, że ożywały, iskrzyły się barwami,  humorem, dźwiękiem, zaskakiwały pięknem. Wydobywał z nich to, co najważniejsze – głęboki sens – i podkreślał go. Trzeba być nie lada mistrzem i trzeba się wczuć w atmosferę utworu, by umieć oddać odczucia, myśli, nawet marzenia piszącego. Jedna z poetek powiedziała kilka dni przed spotkaniem, że wolałaby sama czytać swoje wiersze. Patrzyłam więc na nią, gdy  recytował jej wyjątkowo długi tekst. Wychylona nieco ze swojego miejsca, by widzieć aktora, wpatrzona w niego, uśmiechnięta i szczęśliwa, musiała dojść do wniosku, że zrobił to lepiej od kogokolwiek… Prezentację kończył słowami: Takie utwory wybrałem… Oczywiście najpierw w kilku  słowach przedstawiali się poeci, najczęściej wyrażając wdzięczność, że dzięki temu projektowi zaistnieli  i mogą tu wspólnie świętować, potem głos zabierał Aktor… Zaraz na początku  w swoisty sposób przejął prowadzenie w związku z kolejnością prezentowanych twórców. A Prowadząca spotkanie – pani Dorota, pytała grzecznie: Panie profesorze, kto następny według gaży?

Ostatnim punktem programu była „ Gala Laureatów” konkursu recytatorskiego. Przewodnicząca komisji oceniającej przedstawiała zdobywców I miejsca we wszystkich czterech grupach wiekowych.

Nagrody i dyplomy wręczał ks. prob. Józef Drabik i przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Ojczyk.  Najlepsi recytatorzy mieli okazję przedstawić swój wybrany utwór widowni.

W kategorii klas IV okazali się nimi:

I miejsce – Weronika Sikora z PSP w Okocimiu,

II miejsce – Aleksandra Klecka z PSP nr 3 w Brzesku,

III miejsce – Maria Kubala z PSP nr 3 w Brzesku.

W  kategorii klas V:

I miejsce – Miłosz Bober z PSP nr 3 w Brzesku,

II miejsce – Sylwia Pach  z PSP w Tworkowej,

III miejsce – Aleksandra Samek z PSP w Porębie Spytkowskiej,

Wyróżnienie – Marta Biernat z PSP nr 2 w Brzesku.

W kategorii klas VI:

I miejsce – Franciszek Podłęcki z PSP nr 2 w Brzesku,

II miejsce – Daria Nalepa z PSP nr 2 w Brzesku,

III miejsce – Aleksandra Pacura z PSP nr 3 w Brzesku.

W kategorii klas gimnazjalnych:

I miejsce – Natalia Mikos z PG nr 1 w Brzesku,

II miejsce – Joanna Zachara z PG nr 1 w Brzesku,

III miejsce – Patrycja Legutko z PG w Jadownikach,

Wyróżnienie – Małgorzata Świątek  z PG nr 1w Brzesku.

Dobrze pomyślane było to, że na końcu na scenie zgromadzili się wszyscy, którzy zdobyli miejsca: pierwsze, drugie, trzecie, a nawet wyróżnienia. Prowadząca podkreśliła trud pracy nauczycieli, poprosiła ich na podium, gdzie wręczono im podziękowania. Stańcie koło swoich dzieci – powiedziała – to wynik Waszej pracy. Wyczytała nazwiska nauczycieli wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Zobaczyliśmy w ich  oczach radość. Nie każdy potrafi docenić drugiego, a  jest to bardzo ważne. Specjalne podziękowanie za pomoc, zrozumienie i wsparcie finansowe  wyraziła wobec państwa Dziedziców, którzy naprawdę byli przejęci tym, by zbiorek był udany. Na zakończenie zwróciła uwagę na okładkę tomiku: Autorem „Muzy Poezji”- obrazu wybranego na okładkę, jest obecny na sali nasz niedawny uczeń Mateusz Sambor – tegoroczny absolwent. Jego prace, przedstawiające poezję i piękno, umieściliśmy na stronie 83 i 84  w tomiku. Pokaż nam się Mateuszu – zwróciła się do chłopca –  Życzę ci, byś dalej rozwijał swój talent, bo wierzę, że  czeka Cię piękna przyszłość.

Na zakończenie, jako przewodnicząca jury, podziękowałam wszystkim uczestnikom konkursu za ich piękną postawę  i podjęty trud. Nieważne, że nie wszyscy zdobyli punktowane miejsca, będzie jeszcze okazja w następnych latach. Zwróciłam się do prof. Dobrzańskiego. Tak się złożyło, że wybrała Pan do recytacji wiersze, które później prezentowali laureaci konkursu. Jakie miał Pan odczucia  słuchając? Odpowiedział spontanicznie: „ Największą radością nauczyciela jest to,  jeśli uczeń przerośnie mistrza”. W późniejszej rozmowie   powiedział, że bardzo wysoko ocenia recytację  dzieci, tym bardziej, że widownia chciała usłyszeć wszystkich  laureatów. Mają wielkie wyczucie , wspaniałą wyraźną artykulację, rozumieją sens prezentowanych utworów. Cieszę się, że mogłem tu być.

W imieniu wszystkich obecnych na spotkaniu dziękuję panu Profesorowi za wspaniałą, do tego bezinteresowną obecność, Pani Dyrektor Biblioteki  za zaangażowanie i serdeczność, nauczycielom z PSP nr 3 w  Brzesku za  odpowiedzialną współpracę, Prowadzącej spotkanie, pani Dorocie Wójcik, za profesjonalność, ciepło i umiejętność serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka.

Pozwólcie, że zakończę słowami jednej z poetek, Anny Gaudnik, zamieszczonymi na internetowej stronie: www.brzesko.ws

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy w dniu 22.11. 2012 uczynili nasze Regionalne Centrum Kulturalno – Biblioteczne miejscem wypełnionym śmiechem i radością, gdzie wiersze przychodziły do nas brzmieniem dziecięcego głosu, zachwycały dziewczęcym rozedrganiem i młodzieńczą pewnością a wszystko pod okiem Aktora, który wcześniej prezentował wiersze zamieszczone w najnowszej Antologii.

Mogę sobie wyobrazić ogrom włożonej pracy w przygotowanie pięknie wydanej książeczki,
w której pozostanie jakaś nasza cząstka. Słowem „dziękuję” chcę objąć wszystkich, bez których nie byłoby wczorajszej uroczystości. Ciepły i zachwycający spokojem głos prowadzącej spotkanie, pani Doroty Wójcik, sprawił, że jeszcze długo po jego zakończeniu trwaliśmy w przeświadczeniu uczestniczenia w Czymś Wyjątkowym.

Maria Dziwiszewska

https://psp3-brzesko.edu.pl/wp-content/uploads/Antologia-Poetow-Ziemi-Brzeskiej-Ocalic-od-zapomnienia-2012.pdf