Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Brzeska Trójka – Szkołą Promującą Bezpieczeństwo

Sukcesem zakończyły się starania PSP Nr 3 w Brzesku o certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”, realizowane w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

27 września 2012 roku, pani dyrektor Dorota Wójcik wspólnie z pedagogiem szkolnym Heleną Wojciechowską i przedstawicielką uczniów Julią Kraj z kl. VI c miała zaszczyt odebrać to honorowe wyróżnienie z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Mariusza Dąbka oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego. Obaj Panowie zgodnie podkreślali, że tytuł ten włącza uhonorowane szkoły do elitarnego kręgu 300 placówek w całej Małopolsce, które w wysokim stopniu spełniają warunki bezpieczeństwa i nie ustają w staraniach, by eliminować wszelkie dostrzeżone zagrożenia. Wspominali również, że prawdziwe wyzwanie dopiero przed nami stoi, ponieważ z ich obserwacji wynika,  że łatwiej jest to wyróżnienie zdobyć niż go utrzymać.

Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” przyznawany jest za: doskonalenie procesu dydaktycznego i wychowawczego poprzez realizację zagadnień z zakresu zapobiegania agresji, podejmowanie działań podnoszących bezpieczeństwo uczniów, włączanie do działań szkoły rodziców, społeczności lokalnej, instytucji działających na rzecz zapobiegania przemocy.

Ważne jest, żeby realizowane zadania wynikały z potrzeb szkoły i społeczności lokalnej, były pomysłowe, wpływały na pożądane zmiany zachowań młodzieży oraz przyczyniały się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących efektywność pracy szkoły.

Brzeska Trójka spełniła wszystkie stawiane wymogi. Ponadto Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3  w Brzesku wyróżniła się wśród innych placówek skutecznym, sprawnym i pomysłowym działaniem w zakresie zapobiegania agresji i zapewnienia bezpieczeństwa. Dużą rolę w uzyskaniu certyfikatu odegrały koordynatorki projektu:  Agata Kawalerczyk i Helena Wojciechowska, które   aktywizowały społeczność szkolną do działań służących zapobieganiu zjawiskom agresji. Warto tu wymienić chociażby zainicjowane przez nie i przygotowane w zeszłym roku przedstawienie dotyczące cyberprzemocy „Internetowy zawrót głowy”, pokazane we wszystkich szkołach gminy Brzesko, a realizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktycznego.

Pozostaje nam podkreślić, że z dniem otrzymania certyfikatu nie popadamy w sam ozachwyt i nie planujemy spocząć na laurach. Wszystkie podejmowane działania będą kontynuowane, gdyż w naszej szkole zapewnienie bezpieczeństwa jest jednym z celów nadrzędnych.

Dziękujemy wszystkim za trud i zaangażowanie.

Edyta Szczepanek