Projekt Unicef
Publiczna Szkoła Podstawowa nr3 w Brzesku ratuje dzieci z Sierra Leone.
Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. A wystarczy zaszczepić dziecko, a będzie ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Niestety ponad 24 miliony dzieci, które rodzą się co roku nie otrzymuje podstawowych szczepień zaplanowanych w pierwszych latach życia. Problem ten jest poważny także w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, w którym zaledwie 39% wszystkich dzieci szczepionych jest przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Dlatego właśnie powstał pomysł na pomoc tym najmłodszym.
Organizacja UNICEF postanowiła objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone, tak aby zredukować wskaźnik śmiertelności dzieci.
Powstał projekt: WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA, jako odpowiedź na ten niezwykle poważny problem. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Udział w projekcie mogły wziąć wszystkie placówki edukacyjne: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, oraz szkoły ponadgimnazjalne i instytucje prowadzące działalność edukacyjną.
Nasza szkoła zdecydowała się wziąć udział w tej pięknej „kolorowej” akcji. Chcieliśmy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiąże się z pozytywnymi emocjami, a do tego dzięki zaangażowaniu można uratować życie dziecka. W ramach akcji uczniowie mieli za zadanie przygotować specjalną charytatywną laleczkę UNICEF w oparciu o gotowy wykrój. To nie była zwykła szmaciana lalka- to był symbol pomocy, jaką dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Przygotowanie szmacianych laleczek było kluczowym elementem projektu. Samo szycie odbywało się w domu pod okiem opiekunów, rodziców, dziadków. Angażowały się całe rodziny. Każda lalka otrzymywała swoje imię, przypisywany był jej kraj z jakiego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy nadawane były przez dzieci, które przystępując do pracy same decydowały jakiego kraju reprezentantem ma być ich lalka, jaki ma mieć kolor skóry, jak ma być ubrana. Tymi informacjami oraz fotografią dzieci uzupełniały „akt urodzenia” laleczki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i członków ich rodzin, powstało w naszej szkole 135 lalek, szmacianych dzieł sztuki. Uczniowie odbyli podróż przez kontynenty, poznawali zwyczaje, kulturę i geografię miejsc skąd miała pochodzić ich lalka.
Każda szkoła realizująca projekt, mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Wybraliśmy jedną najpiękniejszą z najpiękniejszych lalek-Eskimosa i wysłaliśmy jej zdjęcie na konkurs. Była to lalka wykonana przez ucznia klasy IIb, Miłoszka Kamińskiego. Konkurs prowadzony był na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland, w specjalnie przygotowanej galerii zdjęć, gdzie znalazło swoje miejsce 600 laleczek z całej Polski. Cała społeczność szkolna, rodzice, dziadkowie, znajomi oddawali głos na naszego Eskimosa. Lalka pięła się w górę. Byliśmy blisko wygranej, w najlepszym momencie byliśmy na 9 miejscu, ale niestety potem było już tylko gorzej. W trakcie spotkań z Rodzicami naszych uczniów, przygotowana została wystawa 134 lalek. Każdy dorosły mógł zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką, przekazując przy tym darowiznę na rzecz dzieci z Sierra Leone. Darowizna w wysokości 10zł pozwala na uratowanie życia jednego dziecka i zaszczepienie go przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Zebraliśmy 2 919zł. Darczyńcy przekazywali od 200zł do 10zł. Wszystkie pieniądze zostały wpłacone na specjalne konto dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone.
Korzystając z możliwości chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania projektu w szkole, dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom, ale szczególnie dziękuję Rodzicom, którzy przygotowali 135 pięknych lalek oraz darczyńcom, dzięki którym udało się zebrać tak ogromną kwotę pieniążków.
Koordynator projektu
Izabella Czernecka i Samorząd Uczniowski