Projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję”
W roku szkolnym 2020/2021 roku nasza szkoła kontynuowała udział w rozpoczętym w minionym roku projekcie „Zaproś mnie na swoją lekcję”.
Projekt ten zainicjowany przez nauczycieli pozwolił dostrzec w formie nauczania zdalnego pozytywne strony i stworzył okazję do urozmaicania uczniom zajęć prowadzonych w formie wideokonferencji. W ramach projektu nauczyciele z naszej szkoły zaprosili na lekcje gości – nauczycieli i specjalistów z różnych stron Polski, którzy w ciekawy i inspirujący sposób przeprowadzili zajęcia z uczniami.
Klasa 6 b wraz z wychowawczynią panią Moniką Sułek zaprosiła na wideo – lekcję panią Annę Lemke-Sławińską – polonistkę, plastyka, autorkę bloga edukacyjnego „bez.interpunkcji”. Zajęcia poświęcone były sztuce interpretacji obrazów. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się, że sztuka robi „szum”, tzn. zamieszanie, czyli że możemy ją usłyszeć. A skoro wywołuje emocje, to jest to dowód na to, że sztuka żyje. Szóstoklasiści odkryli też pewne tajemnice, jakie skrywają obrazy, a które nie są powszechnie znane.
Kolejne spotkanie klasy 6 b odbyło się z panią Wioletą Matusiak, specjalistką ds. szkoleń edukacyjnych w Wikimedia Polska i trenerką nowych technologii w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Lekcja ta pozwoliła uczniom poznać ich mocne strony, talenty oraz odkryć poczucie własnej wartości. Młodzieży bardzo spodobał się pomysł akcji #pasekdlakażdegoucznia, który przewiduje nagrodę w postaci kolorowego paska za osiągnięcia w różnych dziedzinach, nie tylko za zdolności intelektualne.
Na trzecią lekcję w ramach projektu klasa 6 b zaprosiła panią Annę Stasiak -polonistkę, mistrzynię „genialnych” prezentacji, autorkę bloga „Słowianka”. Pani Ania poprowadziła zajęcia pt. „Zabawy szalonego poetnika, czyli radość nazywania. Julian Tuwim „Słowocowe hybrydy”, w trakcie których szóstoklasiści poznali neologizmy artystyczne. W części praktycznej zajęć uczniowie wcielili się w twórczych poetów i tworzyli własne „słowocowe hybrydy”.
Natomiast uczniowie klasy 5 a wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Głowacką – Zastawnik gościli na wirtualnej lekcji wychowawczej panią Agnieszkę Czaplińską, która na co dzień jest trenerem biznesu i rozwoju. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to jest motywacja, jakie są jej rodzaje oraz przekonali się, w jaki sposób znaleźć osobiste źródła motywacji.
Projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” jest w czasach pandemii i epoki nauczania zdalnego ciekawą inicjatywą pedagogiczną, która pozwala odejść na chwilę od szkolnej rutyny i umożliwić młodzieży spotkanie z ciekawymi ludźmi.