Treść artykułu

Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem


Z inicjatywy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie i Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego oraz we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie  powstał pilotażowy program edukacyjny promocji zaleceń „Europejskiego kodeksu walki z chorobami nowotworowymi”.

Projekt realizowano we wszystkich szkołach powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego, brzeskiego i dąbrowskiego.

Ważnym przedsięwzięciem w ramach tej inicjatywy była zorganizowanie rejonowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych: „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.  Konkurs trwał od września do listopada 2011 r., a polegał na opisaniu  i zaprezentowaniu w formie pokazu multimedialnego lub amatorskiego  filmu osiągnięć szkoły z tego zakresu.

Do konkursu przystąpiło 89 szkół, w tym w kategorii szkół podstawowych 55 z całej Małopolski.   Z Gminy Brzesko z tym trudnym tematem zmierzyły się dwie szkoły. 13 grudnia 2011 r. zostały one nagrodzone za wkład pracy w promowaniu zdrowego stylu życia
w swoich środowiskach.

Tytuł laureata i II miejsce, w kategorii szkół podstawowych odebrała dyrektor szkoły Dorota Wójcik – dla Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku.

Wyróżnienie otrzymała – Publiczna Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach, a gratulacje od organizatorów konkursu i sponsorów usłyszała Alicja Pikulska – dyrektor szkoły i lider projektu w jednej osobie.

Realizacja programów, upowszechniających zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, polega na podejmowaniu długofalowych działań dydaktycznych i wychowawczych sprzyjających budowaniu społeczeństwa promującego zalecenia kodeksu, świadomego zagrożeń cywilizacyjnych, otwartego na  edukację zdrowotną, chętnego do tworzenie środowiska rozwijającego kulturę fizyczną, co w efekcie  sprzyjać będzie zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu  samopoczuciu.

Publiczna Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku  i Publiczna Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach realizowały działania związane z upowszechnianiem zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem po to, by w przystępny dla młodych ludzi sposób uświadomić im, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Dzieci dowiedziały się, że podstawą wyżywienia powinny być warzywa, owoce i przetwory mleczne. Przekonywały się także, jak ważna jest higiena osobista, jak się kończy  sięganie po używki, jak niebagatelna jest dbałość o środowisko, które nas otacza oraz aktywność fizyczna.

Tego typu inicjatywy są niezwykle istotne w procesie wychowania, zwłaszcza, jeżeli dzieci mogą się uczyć  i nabierać „zdrowych nawyków” podczas zabawy. W ten sposób
o wiele łatwiej im zapamiętać, co dla nich dobre, a jednocześnie móc podzielić się swą wiedzą z dorosłymi, m. in.  angażując rodziców w projekty realizowane w szkole. Taką drogą szkolne inicjatywy docieraj do odbiorcy i szeroko oddziałują na  otoczenie.