Konkurs Recytatorski „Perły Regionu”

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Brzesku już po raz dziesiąty zorganizowała międzyszkolny konkurs recytatorski, poświęcony twórczości poetów naszego regionu, połączony ze spotkaniami autorskimi. Koordynatorkami tego przedsięwzięcia od lat są  nauczycielki języka polskiego: Maria Bawół i Dorota Wójcik .

W  przygotowanie X edycji „Pereł Regionu” włączyła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku i odbyła się ona w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku. Zostało to docenione przez uczestników, którzy podkreślali, że konkurs ze względu na nowoczesność i estetykę miejsca zyskał na wartości.

W tegorocznym konkursie recytatorskim wzięło udział dziewięć szkół, 31 recytatorów walczyło o miano najlepszego prezentując wybrane wiersze, oceniane pod względem: opanowania pamięciowego, interpretacji, intonacji oraz doboru tekstu.

Komisja w składzie: Maria Marek – przewodnicząca, Karina Legutek i Maria Dziwiszewska, doceniła uczestników za wysoki poziom recytacji i zrozumienie dla poruszanej  w poezji tematyki. Nagrody dla najlepszych w każdej z kategorii wiekowej wręczyli: Burmistrz Brzeska – Grzegorza Wawryka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Ojczyk.

Zwycięzcami konkursu recytatorskiego zostali:

W kategorii klas czwartych:

I miejsce – Miłosz Bober  (PSP nr 3 w Brzesku),

II miejsce – Anna Stanuch (PSP w Sterkowcu),

III miejsce – Marta Biernat (PSP nr 2 w Brzesku)

Wyróżnienie – Anna Zaleśna (PSP nr 2 w Jadownikach)

W kategorii klas piątych:

I miejsce – Zygmunt Czyżycki  (PSP  w Okocimiu),

I miejsce – Franciszek Podłęcki (PSP nr 2 w Brzesku)

II miejsce Julia Solarz (PSP w Porębie Spytkowskiej),

III miejsce Grzegorz Buchowicz  (PSP w Czchowie)

W kategorii klas szóstych:

I miejsce – Agata Wojkowska  (PSP nr w Porębie Spytkowskiej),

II miejsce – Natalia Różańska (PSP w Czchowie),

III miejsce – Małgorzata Świątek (PSP nr 3 w Brzesku)

III miejsce – Kamila Gagatek (PSP nr 2 w Brzesku)

Wyróżnienie – Gabriela Serafin (PSP nr 2 w Brzesku)

Zgodnie z dziesięcioletnia tradycją, 24 listopada 2011 r., oprócz konkursu recytatorskiego odbyło się  spotkanie z „Perłami Regionu”. Uczestnicy i ich opiekunowie wielokrotnie powtarzali, że wracają na konkurs, organizowany przez   Publiczną Szkołę Podstawową  Nr 3 w Brzesku, co roku, ponieważ przyciąga ich niepowtarzalna atmosfera tych chwil spędzonych z poetami i – można by użyć określenia – ich czar. Również w tym roku mieli możliwość wysłuchania wspomnień znanej mieszkańcom Brzeska – Haliny Biernat, która wydała już jedenaście tomików poetyckich, goszczącej w Polsce Antoniny Radzięda,  Tadeusza Puzi pochodzącego z Jasienia oraz  Dariusza Dzierwy, który w zeszłym roku zadebiutował zbiorkiem „Słowa mojego Boga”.

Nie zabrakło zachęty do własnej twórczości i pielęgnowania zainteresowania poezją, usłyszanej od obecnych na spotkaniu Pereł Regionu.

Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami jako ostatni mieli możliwość obejrzenia wystawy związanej z 25- leciem  istnienia miesięcznika „Wzrastanie” i zostali po niej oprowadzeni przez założyciela pisma – księdza Prałata Zygmunta Bochenka.