„Calineczka” w Światowym Dniu Książki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i  Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995r. przez Światową Organizację UNESCO.

Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypadają rocznice urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

Obecnie, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi międzyludzkich, poszerzania horyzontów oraz do stymulowania naszych umysłów i kreatywności.  Obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który zachęca nas do czytania możemy pomimo dystansu otworzyć się na innych i podróżować dzięki naszej wyobraźni.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 Światowy Dzień Książki uczciliśmy przygotowując przedstawienie. W tym roku była to inscenizacja baśni  H. Ch. Andersena pt.”Calineczka”. Ze względu na panujące obostrzenia uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły mogli obejrzeć ją w nieco innej niż zazwyczaj formie. Nagranie spektaklu zostało umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz w mediach społecznościowych.

Celem naszego przedsięwzięcia były popularyzacja książek i czytelnictwa, ale przede wszystkim oderwanie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli od szarej rzeczywistości. Chcieliśmy przenieść widzów choć na chwilę w kolorowy świat baśni.

Uczniowie i nauczyciele  po raz kolejny pokazali  jak wspaniale można bawić się treścią książki.  W przedstawieniu wystąpili:

Nauczyciele:
Narrator : Inez Sumara, Katarzyna Błędowska
Elf: Maria Nowak
Kobieta: Anna Biernat
Czarownica: Magdalena Idzik
Calineczka: Monika Piechowicz
Ropucha: Barbara Robak
Ropuch: Piotr Duc
Pająki: Anna Gadowska, Małgorzata Klimek, Oliwia Łukowicz
Motyl: Izabela Łopatowska
Żuk: Renata Gałek
Biedronka: Katarzyna Zelek
Myszka: Anna Duch
Kret: Gabriela Dziegiecka-Ożóg
Jaskółka: Franciszka Janora
Duszek: Michał Seremak

Uczniowie:
Raki: Natalia Gadowska kl.4a, Martyna Śliwa kl.4d
Taniec: Natalia Gadowska kl.4a, Martyna Śliwa kl.4d, Rita Janora kl.
Śpiew: Wiktoria Cebula kl.6b, Magdalena Legutko kl.7b, Maja Gorzelak kl.7b, Dominika Dziwiszewska kl.7b, Wiktoria Żak kl.7b

Oprawa muzyczna: Iwona Mikołajek
Scenariusz i reżyseria: Lucyna Szot, Aneta Franczyk
Dekoracja: Aneta Franczyk, Lucyna Szot, Renata Gałek, Inez Sumara
Nagranie i montaż: Renata Gałek

Zachęcamy Wszystkich Czytelników biblioteki szkolnej do celebrowania  święta książek  z dobrą lekturą  w dłoni oraz do obejrzenia przedstawienia online.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta