„Ona mi pierwsza pokazała księżyc …” – Dzień Matki

Z wielkim uczuciem i pasją uczniowie PSP nr 3 w Brzesku postanowili uczcić święto najważniejszej osoby w ich życiu – Matki. Jak wiele znaczy ona dla każdego człowieka udowodniły przejmujące  słowa i gesty, których dzieci nie szczędziły podczas uroczystej akademii zorganizowanej w ramach projektu edukacyjnego  „Ona mi pierwsza pokazała księżyc…..”.

Do Dnia Matki był jeszcze tydzień, ale już 18 maja PSP nr 3 w Brzesku rozbrzmiewała wzruszającymi melodiami i iskrzyła błyszczącymi światłami reflektorów. Po wejściu do sali gimnastycznej uwagę od razu przykuwał ogromny baner z wypisanymi słowami „Dla Ciebie Mamo” oraz serce z czerwonych różyczek. Dekoracja wykonana przez panią Beatę Franczak  była idealnie dopasowana do montażu słowno – muzycznego, w którym wzięli udział uczniowie klas : IV B, IV C i VI A. Dzieci recytowały piękne wiersze o mamie i jej roli w życiu każdego dziecka, dziękując za trud wychowania i za to, że zawsze mogą na nią liczyć. Między kolejnymi utworami przeplatały się wzruszające piosenki we wspaniałym wykonaniu zdolnych solistek z klasy VI A: Zuzi Magiery, Kornelii Baniak, Klaudii Zdybel i Zuzi Zachary.   Dziewczętom akompaniował na perkusji ich kolega Mikołaj Franczak wraz z tatą – Grzegorzem Franczakiem, których profesjonalny występ  wywoływał zachwyty wśród publiczności. To, że o mamie można śpiewać w wielu językach i to równie wspaniale, udowodnili uczniowie klasy IV B, IV C, V A, V D i VI C efektownie wykonując utwory w języku angielskim i niemieckim.  Całość widowiska dopełniała prezentacja multimedialna, której tematem była oczywiście postać matki. Po wyciskającym łzy montażu sala rozbrzmiała brawami, gdy na scenie pojawili się uczniowie klasy III C, prezentujący w formie pokazu mody ekologiczne stroje dla mam oraz tańczący sambę i walca angielskiego.

Przerywnik występu stanowiło ogłoszenie wyników konkursów zorganizowanych w ramach projektu oraz rozdanie nagród. Uczniowie  przez ostatni miesiąc mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w różnych dziedzinach. Pisali wiersze , opowiadania, artykuły do specjalnego wydania gazetki szkolnej,  tworzyli laurki, portrety swoich mam, gazetki ścienne, przygotowywali prezenty dla rodziców, prezentacje multimedialne, recytowali poezję, rozwiązywali zadania matematyczne, degustowali desery przyrządzone przez mamy. W sumie laury zdobyło aż 27 uczniów  naszej placówki.

Dzieci miały okazję podziwiać niezwykłe widowisko w trakcie dwóch tur, w czasie których odbyły się akademie, osobno dla klas I – III i IV – VI. Apogeum wzruszenia nastąpiło jednak w trakcie trzeciej tury, kiedy to na widowni w sali gimnastycznej zasiedli rodzice. Po występie, w trakcie piosenki „Cudownych rodziców mam”, mamy oraz ojcowie otrzymali od swoich pociech piękne róże. Uściskom i łzom nie było końca.

Koordynatorkami całego projektu były panie: Edyta Szczepanek, Agnieszka Wnuk, Sabina Wąsikiewicz, Agata Kawalerczyk, Justyna Krzywacka oraz Magdalena Głowacka. Do pomocy włączyło się również wielu innych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Najwyższe słowa uznania należą się jednak rodzicom – państwu Franczakom, których pomoc w przygotowaniach była nieoceniona . To dzięki nim widowisko zostało przez publiczność przyjęte tak entuzjastycznie i określone przez panią Dyrektor jako profesjonalne.

Magdalena Głowacka