Światowy dzień książki

Już po raz siódmy w naszej szkole obchodziliśmy „Światowy Dzień Ksiązki” – doroczne święto ogłoszone przez UNESCO  w 1995 roku. Ideą tego dnia jest popularyzacja książki i czytelnictwa.

Oprawa tego święta nawiązuje do starego katalońskiego zwyczaju, gdzie w dniu św. Jerzego patrona regionu, na pamiątkę pokonania przez św.Jerzego smoka  ( z którego krwi miały wyrastać róże), obdarowano kobiety czerwonymi różami. Potem wzamian kobiety zaczęły darować swoim mężom i narzeczonym książki.

Podarunek z róż i książek to dziś przepiękny zwyczaj związany ze Świętem Książki nie tylko w Hiszpanii ale również w  Polsce, a także w naszej szkole. Aby tradycji stało się zadość Panie z naszej szkoły otrzymały od uczniów czerwone róże.

W ostatnich tygodniach szkoła promowała ksiązki i ich czytanie. Wszyscy uczniowie klas IV,V,VI wzięli udział w konkursie „Pięknego Czytania”, którego mottem były słowa Cypriana Kamila Norwida „Czytanie to rzecz przedziwna – jak gałązka oliwna, jak migdałowy kwiat”.

Konkurs rozegrał się  w dwóch etapach : klasowym i międzyklasowym w trzech kategoriach klasy IV, V, VI.

W kategorii klas IV:

I miejsce-Julia Dudek IVb

II miejsce-Aleksandra Pacura IVc

III miejsce-Julia Kraj IVc

Wyróżnienie-Kamila Magiera IVd

W kategorii klas V:

I miejsce- Małgorzata Świątek Vb

II miejsce- Dominka Gorczyca Vc

III miejsce- Daria Legutko Va, Karolina Jarosz Vb

Wyróżnienie- Iwona Sumara Vd, Dominika Burdy Vb

W kategorii klas VI:

I miejsce-Julia Bober i Katarzyna Radziak VIa

II miejsce-Zuzanna Magiera Via i Kamil Barnaś VIb

III miejsce-Julia Kraj VIc

Wyróżnienie- Agnieszka Obal VId

Aby zachęcić wszystkich do czytania, nauczycielki Marzena Rzenno, Aneta Mierzwa, Sabina Wąsikiewiczczytały uczniom fragmenty opowiadań.

Na zakończenie rodzice naszych uczniów, nauczyciele i uczniowie przygotowali spektakl pt.: „Czerwony Kapturek szuka księcia”.

W inscenizacji wzięli udział :

Czerwony Kapturek- Maria Pawełczyk

Wilk- Agnieszka Wąs (rodzic)

Smok- Paweł Sitarz

Narrator- Mariusz Stańczyk (rodzic)

Babcia- Agnieszka Widła (rodzic)

Żaba- Monika Kowal-Osyba

Książe- Lucyna Szot

Księżniczka-Agata Rabjasz (rodzic)

Wiedźma- Teresa Sediwy

Oraz uczniowie naszej szkoły. Reżyserem całego przedsięwzięcia była Maria Pawełczyk, scenografię przygotowała Dorota Wojtyś i panie ze Świetlicy oraz Biblioteki, nad oprawą muzyczną czuwała Aneta Franczyk.

Zabawa była przednia a to dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli , uczniów i rodziców, którzy, mamy nadzieję już na stałe wpiszą się we wspólne tworzenie „szkolnego teatru”.