Międzypowiatowy konkurs czytelniczy

24 marca 2011r w Szkole Podstawowej Nr3 w Brzesku odbył się finał Międzypowiatowego Konkursu Czytelniczego uczniów klas I-III „Umiem i lubię czytać” . W bieżącym roku szkolnym przebiegał pod hasłem „Świat wierszem malowany”.  Zasadniczym celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej pasji czytania poezji, rozwijania współzawodnictwa oraz umiejętności kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi.

Organizatorem konkursu było Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie. Swoim zasięgiem objął powiaty : tarnowski, brzeski i dąbrowski. Składał się z trzech etapów. W etapach szkolnych wzięło udział 678 uczniów, gminnych 160, a w finale już tylko 26 uczniów, którzy na terenie swojej gminy lub miasta wykazali się najlepszą znajomością lektur zawartych w regulaminie konkursu.

Finał konkursu składał się z dwóch części. Pierwsza miała charakter turnieju zadaniowego , w której dwóch reprezentantów gminy lub miasta wykazać się musiała znajomością treści wybranych wierszy. Duże znaczenie w tej części miała umiejętna współpraca między uczniami oraz tempo ich pracy, ponieważ każde zadanie rozwiązywane było w określonym czasie. W drugiej części wyłonieni w poprzednim etapie Mistrzowie Czytania odczytywani wylosowany fragment prozy. Komisja Konkursowa oceniała płynność , bezbłędność i intonację czytającego. Uzyskane punkty pierwszej i drugiej  części były sumowane i dopiero wtedy została wyłoniona zwycięska drużyna.

W tej edycji najlepszą okazała się reprezentująca miasto i gminę Dąbrowa Tarnowska drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Smęgorzowie. Uczennice Patrycja Piasecka i Agnieszka Ryczek przygotowane pod kierunkiem Pani Alicji Bańbor zdobyły 62 punkty i zaledwie jednym punktem pokonały drużyny ze Szkoły Podstawowej  z Jonin i Żabna. Świadczy to o świetnym przygotowaniu uczniów , bardzo dobrej współpracy i wysokiej wiedzy uczestników.

Dzięki organizatorkom finału, nauczycielkom Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzesku Paniom Izabelli Czerneckiej i Marzenie Rzenno finał konkursu przebiegał bez zarzutów, był bardzo dobrze zorganizowany. Miła i serdeczna atmosfera panująca w szkole, wielka gościnność Pani Dyrektor Doroty Wójcik sprawiła, że finał konkursu miał bardzo uroczysty i podniosły charakter.

Dziękując za pomoc i zaangażowanie zachęcam do dalszej współpracy z Samorządowy Centrum Edukacji w Tarnowie.

Beata Drwal

Doradca metodyczny SCE w Tarnowie.