„Bądźmy uważni, bądźmy ostrożni”

Sprawozdanie z przebiegu i podsumowania projektu edukacyjnego „Bądźmy uważni, bądźmy ostrożni”.

Na naszych drogach, w górach, nad wodą wciąż jeszcze zbyt wiele zdarza się wypadków z udziałem najmłodszych. Jest to problem stale aktualny.  Jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dzieci na drogach i nie tylko, jest uczenie ich prawidłowych zachowań, a także uświadomienie im konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z nieprzestrzegania zasad i przepisów.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów oraz zmniejszenie liczby ofiar wypadków komunikacyjnych w PSP nr3 w Brzesku zrealizowano projekt edukacyjny, którego koordynatorem była p. Dorota Wojtyś przy współpracy p. Anny Wesołowskiej, a realizowany był przez dwa miesiące.

W ramach przygotowanego projektu edukacyjnego uczniowie pod opieką i z pomocą nauczycieli, rodziców, policjantów realizowali 19 zadań promujących bezpieczeństwo.

Wśród zrealizowanych zadań znalazły się:

-lekcje wychowawcze i zajęcia plenerowe z udziałem policjantów,

-BRD na wesoło dla sześciolatków z brzeskich przedszkoli,

-konkurs wiedzy o ruchu drogowym,

-gazetki ścienne,

-wiersze, piosenki, plakaty promujące bezpieczeństwo,

-scenki, inscenizacje,

-własne projekty odblasków wykonanych z folii odblaskowej,

-kodeks bezpieczeństwa,

-prezentacje multimedialne,

-listy do nieodpowiedzialnego kierowcy,

-opowiadania,

-projekty znaków drogowych,

-reklamy odblasków,

-pokaz mody odblaskowej,

-prace plastyczne na temat „Droga i ja”,

-grafika komputerowa-logo BRD,

-gry planszowe,

-fotoreportaże „Moja droga do szkoły”,

Uwieńczeniem projektu była prezentacja prac i osiągnięć uczniów na forum szkoły dnia 29 XI 2010 roku. W tematycznej scenografii, pośród wspaniałych prac wytwórczych, uczniowie z poszczególnych klas w humorystyczny, literacki, muzyczny, taneczny i teatralny sposób prezentowali swoją twórczość, osiągnięcia, prace, piosenki, reklamy. Uczniowie bawili i uczyli, pokazali, że potrafią pracować, współtworzyć, współdziałać i tworzyć. Podczas prezentacji odbył się pokaz mody, który wzbudził największe zainteresowanie. Kolekcja została uszyta dzięki pomocy rodziców, a szczególnie p. Joanny Kukułki. Ponadto wręczone zostały nagrody, dyplomy za wyróżnione prace konkursowe i wspaniałą wiedzę.

Brawa, podziękowania, gratulacje i pamiątkowe zdjęcia świadczyły o tym, iż praca uczniów, nauczycieli, a także rodziców została doceniona i wysoko oceniona.