Światowy Dzień Książki

Już po raz piąty Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku uczciła Światowy Dzień Książki – doroczne święto ogłoszone przez UNESCO w 1995 r.. Ideą tego dnia jest popularyzacja książki i czytelnictwa. Oprawa tego święta nawiązuje do starego katalońskiego zwyczaju, kiedy w dniu św. Jerzego patrona regionu, na pamiątkę pokonania przez niego smoka, z którego krwi miały wyrastać róże, obdarowywano kobiety czerwonymi różami. Potem – w zamian – kobiety zaczęły darować swym mężom i narzeczonym książki. Ten piękny zwyczaj przyjął się także w naszej szkole. Oprawą uroczystości było obdarowanie zaproszonych gości i nauczycieli różami i książkami. Uroczystość odbyła się w niepowtarzalnej atmosferze. Uczniowie z klasy IV a i IV b przedstawili scenkę, w której udowadniali, że moda na książkę była, jest i będzie. Następnie w ramach akcji „Wielkie Czytanie” z okazji Światowego Tygodnia Działań – „Edukacja dla Wszystkich” podjęte przez kraje zrzeszone w ONZ, w tym także Polskę odbyła się Wielka Światowa Lekcja w której wzięli udział uczniowie, oraz zaproszeni goście: Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka, Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Ojczyk, Radna Rady Miejskiej – Katarzyna Pacewicz-Pyrek, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu – Józef Cierniak, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Maria Marek, Przewodniczący Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 -Andrzej Czernecki oraz Dyrektor Szkoły Dorota Wójcik. Przy blasku świec goście czytali książki ze swojego dzieciństwa, które były ich ulubionymi lekturami, kiedy chodzili do szkoły i mówili czym dla nich jest czytanie i dlaczego jest tak ważne. Dzieląc się miłością do książek zachęcali do kontaktu z literaturą. Również uczniowie przeczytali fragmenty książek polecając je swoim rówieśnikom. Na koniec Pani Dyrektor i Przewodniczący Rady Rodziców wręczyli nagrody laureatom „Konkursu Pięknego Czytania”, który odbył się dzień wcześniej w bibliotece szkolnej. Najpiękniej czytającymi okazali się: w kategorii klas IV – pierwsze miejsce zajęła Julia Bober z kl. 4 a, drugie Katarzyna Radziak z kl. 4 a, trzecie Katarzyna Gawenda z kl. 4 c ; w kategorii klas V – pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kaim z kl. 5 b, drugie Wiktoria Styrna z kl. 5 d, trzecie Oliwia Kozub z kl. 5 c ; w kategorii klas VI – pierwsze miejsce zajęła Angelika Juniszewska z kl. VI a, drugie Natalia Wójcik z kl. 6 d, trzecie Weronika Dudzik z kl. 6 b.. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani książkami. Uroczystość związaną ze Światowym Dniem Książki przygotowały : mgr Teresa Kwaśniak i mgr Aneta Franczyk.