Turniej kopernikowski

Turniej Szkół Imienia Mikołaja Kopernika10 lutego 2009 r. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Brzesku zorganizowała II Międzyszkolny Turniej Szkół Imienia Mikołaja Kopernika, tym razem pod hasłem „Od Kopernika do Hermaszewskiego”. Inicjatorem pierwszego takiego zlotu szkół genialnego astronoma była Publiczna Szkoła Podstawowa w Mikołajowicach. Zgodnie z poczynionymi w ubiegłym roku ustaleniami, przygotowaniem kolejnych międzyszkolnych spotkań zajmuje się ta placówka, która uzyskała najlepszy wynik w konkursie w roku poprzednim.Honorowy patronat nad imprezą, adresowaną do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych województwa małopolskiego, noszących imię Mikołaja Kopernika, objął Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka. Myślą przewodnią turnieju było hasło: „Wspólna zabawa jednoczy”. Zgodnie z tym założeniem, organizatorom spotkania zależało na integracji uczniów poprzez wspólną zabawę. Realizacja zadań sprzyjała wzajemnemu poznaniu, a jednocześnie stanowiła pomysł na ciekawe i kulturalne spędzenie czasu wolnego. Ponadto celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o patronie szkoły, Mikołaju Koperniku i jego odkryciach, zdobycie informacji o Kosmosie, rozbudzanie wyobraźni, zachęcanie do działań twórczych, uświadamianie poczucia udziału w nadzwyczajnej przygodzie edukacyjnej. W konkurencjach turniejowych każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ przeprowadzono konkurs wiedzowy, sprawnościowy oraz plastyczny.Test oraz quiz zawierał pytania z zakresu wiedzy o Mikołaju Koperniku, jego odkryciach, układzie słonecznym, obrotach Ziemi, lotach w kosmos oraz pierwszym Polaku w kosmosie. Zabawy sprawnościowe polegały głównie na trafianiu różnymi przedmiotami do celu. Zadania plastyczne wiązały się z zaprojektowaniem i wykonaniem „Kosmicznej maski karnawałowej” oraz pocztówki „Pozdrowienia z kosmosu”.Zestawienie wyników:I miejsce PSP w GrabiuII miejsce PSP nr 3 w BrzeskuIII miejsce PSP w MikołajowicachIV miejsce PSP nr 2 Dąbrowa TarnowskaV miejsce PSP w GawłowieVI miejsce PSP w JaworznejNagrody dla zwycięzców i uczestników turnieju zostawały ufundowane przez Burmistrza Brzeska – Grzegorza Wawrykę, Radę Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 w Brzesku oraz sklepik szkolny. Turniej opracowały i zorganizowały: Dorota Wojtyś, Teresa Sediwy, Jadwiga Grocholska, Anna Wesołowska Organizacja Międzyszkolnych Turniejów wiąże się z podjęciem wielu działań: z ustaleniem zadań do realizacji, przygotowaniem rekwizytów i oprawy plastycznej, zaproszeniem gości itp. Jednakże różnorodność pozytywnych rezultatów tych spotkań, minimalizuje trud związany z ich przygotowaniem.Uczniowie zmagając się z poszczególnymi zadaniami, mogą utrwalić wiedzę zdobytą w szkole, a jednocześnie uczestniczyć w zabawie, której celem jest nie rywalizacja, lecz twórcze działanie, wzajemne poznanie się i integracja. Z kolei dla nauczycieli i wychowawców biorących udział w tych spotkaniach, jest to okazja do wymiany doświadczeń oraz wzbogacenia swojego warsztatu pracy. Z powyższych powodów warto organizować turnieje międzyszkolne, jako ciekawą formę spotkań – atrakcyjną dla uczniów z uwagi na ich luźniejszy charakter, a jednocześnie pożyteczną ze względu na ich walory wychowawcze i kształcące.