Regulamin biblioteki szkolnej

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W BRZESKU

I. Postanowienia ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
  2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
  3. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
  4. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie książki.
  5. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

II. Regulamin wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki :
        -lektury na okres 3 tygodni
        -pozostałe książki na okres 2 tygodni
    W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.
  3. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień można przynieść książkę i prosić o prolongowanie terminu zwrotu.
  4. Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.
  5. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
  6. Wobec czytelników przetrzymujących książki bibliotekarz może wstrzymać wypożyczenia aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.
  7. W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
  8. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone 2 tygodnie przed końcem roku szkolnego.
  9. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do zwrócenia wszystkich książek i materiałów bibliotecznych.
  10. Za straty materialne biblioteki wynikające z wydania świadectwa pracy pracownikowi szkoły lub dokumentów uczniowi, bez pisemnego potwierdzenia rozliczenia z biblioteką, bibliotekarz nie ponosi odpowiedzialności finansowej.
  11. W przypadku zmiany przez ucznia szkoły lub jej ukończenia- osoba zainteresowana ma obowiązek uzyskać podpis na karcie obiegowej potwierdzając zwrot książek z biblioteki.

III. Regulamin czytelni

1. Przed wejściem do czytelni należy pozostawić w wyznaczonym na to miejscu teczki, książki i okrycia wierzchnie.
  2. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
  3. Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu, nie wynosząc ich poza czytelnię.
  4. Czytelnik ma wolny dostęp do czasopism. Z księgozbioru podręcznego korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.
  5. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.
  6. W czytelni obowiązuje cisza.
  7.  Nie wolno w czytelni spożywać posiłków.
  8. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.

IV. Korzystanie ze stanowisk komputerowych

1. Komputery w bibliotece przeznaczone są do celów edukacyjnych.
  2. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
  3. Z komputerów można korzystać jedynie za zgodą bibliotekarza.
  4. Użytkownik powinien umieć obsługiwać komputer przynajmniej w podstawowym zakresie.
  5. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
  6. Internet powinien służyć wyłącznie do celów edukacyjnych.
  7. Użytkownik odpowiada finansowo za wszelkie uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania powstałe z jego winy. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice/opiekun prawny.