„Droga do Betlejem”

W dniu 18 stycznia 2009 r. w godzinach popołudniowych w Auli Chrystusa Króla, wypełnionej po brzegi widzami, odbyła się prezentacja jasełek pt. „Droga do Betlejem” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.
W przedstawieniu wystąpili uczniowie z klasy I b, III a i IV a pod kierunkiem Janiny Górskiej i Luizy Płaczek, kolędy i pastorałki śpiewały solistki i szkolny chórek przygotowany przez Zofię Pabian, a o dekorację plastyczną zadbała Dorota Wojtyś. Piękną szopkę wykonali pracownicy szkoły: woźny, Stanisław Gadziała i konserwator, Ryszard Tryba. Nagłośnieniem sali zajął się ksiądz Stanisław Kaczka, który razem z księdzem proboszczem Józefem Drabikiem wspierali naszą akcję.
Słowa uznania należą się rodzicom, którzy dla swoich pociech przygotowali piękne stroje.
Dochód z imprezy przeznaczony został dla przewlekle chorych uczniów naszej szkoły.
Młodzi artyści znali cel przygotowywanych jasełek i dlatego starali się, aby występ ten wypadł jak najlepiej. Przygotowanie spektaklu wymagało poświęcenia sporej ilości wolnego czasu uczniów i nauczycieli.
Motywem przewodnim prezentacji była pomoc drugiemu człowiekowi.
Chłopiec spieszy pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi w Betlejem. Po drodze spotyka pokrzywdzone przez los osoby, których nie może obojętnie ominąć. Żeby sprawić im przyjemność, wręcza im dziecięce dary, które niósł dla Dzieciątka. Ulubioną piłkę dał biednej dziewczynce, księgą podarował smutnemu staruszkowi, a ukochanego psa ofiarował chłopcu kalece. Te piękne uczynki – jak powiedziała Maryja – miały wartość bezcenną. Klęczący przy żłóbku królewicz, twierdził, że przybył do Nowonarodzonego z pustymi rękoma. Tak naprawdę sam był największym darem. Usłyszał, że gdyby było więcej podobnych do niego ludzi, Jezus nie musiałby zbawiać świata.

Spektakl trafił do serc widzów swą wzruszającą treścią. Odzwierciedleniem były łzy, skupienie na twarzach wielu i hojność, udało się nam zebrać prawie 1900 złotych, które przekażemy na pomoc uczniom dotkniętym chorobom.

Dostaliśmy od księdza Proboszcza zaproszenie do wystawiania kolejnych przedstawień w Auli Chrystusa Króla, z którego na pewno skorzystamy.

Zofia Pabian