BohaterOn w naszej szkole

V edycja ogólnopolskiej Kampanii BohaterON  włącz historię była wyjątkowa, zorganizowana w cieniu pandemii. To już piąty rok w czasie którego promowana jest historia Polski XX wieku i upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez liczne działania edukacyjne.

Brzeska „trójka” co roku uczestniczy  w różnych akcjach i przedsięwzięciach patriotycznych. Również i w tym roku przystąpiliśmy do projektu, który polega na podejmowaniu działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia.  Akcja „BohaterON – w Twojej Szkole!”   jest organizowana przez dwie wrocławskie instytucje: Fundację Sensoria oraz Fundację Rosa.  To ogólnopolska  kampania  o tematyce historycznej  mająca na celu  uczczenie i  uhonorowanie  uczestników Powstania Warszawskiego, podniesienie poziomu wiedzy  i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego. Partnerem merytorycznym jest Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt ma edukować Polaków bazując na historiach Powstańców, wzmacniać  poczucie tożsamości  narodowej, krzewić  postawy patriotyczne  oraz  budować  wrażliwość  społeczną. W projekcie wykorzystano materiały edukacyjne otrzymane drogą elektroniczną od organizatorów przy przeprowadzaniu lekcji na temat historii Polski XX wieku, teksty źródłowe, materiały ilustracyjne, filmy dokumentalne z czasów powstania warszawskiego, wywiady z powstańcami, wykonywano albumy oraz prezentacje dotyczące problematyki powstańczej . Wirtualnie zwiedzano Muzeum Powstania Warszawskiego. Akcja zakończyła się pisaniem kartek, pocztówek okolicznościowych i własnoręcznie wykonanych laurek do Powstańców Warszawskich. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie uczniowie mogli poznać nie tylko historię Powstania Warszawskiego, ale również osobiście wyrazić swój szacunek i podziw  Powstańcom Warszawskim pisząc  do nich podziękowania  za trud,  ofiarność i  odwagę  w walce o wolną Ojczyznę. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość.  Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Akcja BohaterON  pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

Cześć i chwała BOHATEROM !

Pamiętamy!

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała