Konkursy historyczne w I semestrze

Gabriela Kwilarz   z klasy 7 a  laureatką III miejsca  w  Ogólnopolskim  Konkursie  :  ,, Jan Paweł II papieżem wszystkich ludzi  ” organizowanym  przez  Samorządową  Szkołę Podstawową nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.   Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z całej Polski.   Celem konkursu było zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy o życiu Jana Pawła II.

Ogólnopolski  Konkurs : ,, Prawa Dziecka oczami Dzieci – Prawa Dziecka według Korczaka  ”  organizowany przez Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku – Zdroju  pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.  Celem konkursu było  zapoznanie dzieci z Prawami Dziecka,  rozwijanie szacunku do drugiego człowieka niezależnie od koloru skóry,  pochodzenia czy narodowości,  uczenie korzystania ze swoich praw jednocześnie  szanowanie praw innych ludzi, poznanie postaci Janusza Korczaka.  Skierowany był do uczniów klas  I – VIII szkół podstawowych z całej Polski.  Naszą szkołę reprezentowała  Katarzyna Franczyk z klasy 7 e.

Małopolski  Konkurs  Historyczny :  ,,  Od PRL – u do  III Rzeczpospolitej.   Polska i Polacy w latach 1944 –  1989  ‘’  dla uczniów szkół podstawowych  województwa małopolskiego  w roku szkolnym  2020/2021.     Etap szkolny odbył się 16.11.2020 r.  Do etapu rejonowego   zakwalifikowali się :  Mateusz Sacha z klasy VII d  i Szymon Gaczoł z klasy VIII c.

Historyczny Konkurs Tematyczny :  ,, Polscy żołnierze  w obronie  wolnego  świata  1939 – 1940 ‘’ dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego. W etapie szkolnym  20 listopada 2020 roku udział wzięli :   Wiktoria Żak z klasy VII b  i  Szymon Gaczoł z klasy VIII c.  Oboje zakwalifikowani zostali do etapu rejonowego.

Konkurs Historyczny organizowany przez redakcję czasopisma dekanalnego ,, Kościół nad Uszwicą ‘’  przy parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba  Apostoła  w Brzesku. Temat konkursu   ,, Polacy w służbie Niepodległej :  Bitwa Warszawska 1920 r. ‘’  miał na celu  podkreślenie  patriotycznego  zrywu  Polaków   w obronie Ojczyzny  i  Europy w 1920 roku i uświadomienie młodzieży , że historyczna pamięć jest naszym obowiązkiem. Konkurs skierowany był do uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i młodzieży szkół średnich. Podzielony był na trzy niezależne kategorie:

–  literacką  –  polegającą  na napisaniu opowiadania historycznego , którego myślą przewodnią była walka Polaków z bolszewikami  a postacią główną bohaterski ksiądz  Ignacy Skorupka i związany z nim obraz  ,, Bitwa Warszawska ‘’, znajdujący się w Castel  Gandolfo

–  pracę z wykorzystaniem  technologii  informatycznej  –  prezentacja multimedialna  na temat   ,,Cudu nad Wisłą‘’  poparta historycznym komentarzem

–  artystyczną –  polegającą na opracowaniu  ilustracji  bitwy warszawskiej  jako twórczego naśladownictwa  wzoru  obrazu  Wojciecha Kossaka  lub  Jana Henryka Rosena.

Z naszej szkoły udział wzięli :   Katarzyna Franczyk z kl. VII e,   Gabriela Kornaś  z kl. VII d,   Martyna Idzi  z kl. VII d,   Julia Wójcik z kl. VIII b,  Gabriela Grzebieniarz z kl. VIII e,   Patrycja Pęcak z kl. VIII e,   Aleksandra Mruczek z kl. VIII c   i  Szymon Gaczoł z kl. VIII c.

W kategorii opowiadania historycznego  I miejsce zdobyła  Aleksandra Mruczek

W kategorii multimedialnej   II miejsce  – Katarzyna Franczyk

W kategorii artystycznej kopii

I  miejsce  –  Gabriela Kornaś