Brzeska Trójka Liderem Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Brzeska Trójka Liderem Projektu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Wielkim sukcesem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku okazało się realizowanie przez niemal 10 lat założeń projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Szkoła Promująca Bezpieczeństwo.

Finalnym ukoronowaniem pracy całego zespołu PSP 3 stało się przyznanie na szczeblu wojewódzkim tytułu Lidera Projektu. Z uwagi na panującą pandemię, nie odbyło się uroczyste wręczanie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Natomiast niemniej uroczyście 8 grudnia 2020 r. pani dyrektor Dorota Wójcik wspólnie z pedagogiem szkolnym Barbarą Zelek miały zaszczyt odebrać to jakże zaszczytne wyróżnienie z rąk Komendanta Policji w Brzesku mł. insp. Bogusława Chmielarza w obecności asystenta zespołu ds. Profilaktyki Społecznej  Nieletnich i Patologii WP KPP Brzesko mł. asp. Moniki Lis.

Projekt Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa został wdrożony do realizacji przez Komendę Wojewódzką i Komendę Miejską Policji w Krakowie w 2004 roku. Jego celem jest promocja, kształtowanie oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkołach. Aby otrzymać certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo, należy wykonać szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na jej terenie.

Jednostka oświatowa, która realizowała założenia projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Szkoła Promująca Bezpieczeństwo przez okres co najmniej 7 lat i przeszła pozytywne audyty, otrzymuje od Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji tytuł Lider Projektu Szkoła Promująca  Bezpieczeństwo, potwierdzający przygotowanie do samodzielnej kontynuacji projektu. Tytuł ten zobowiązuje, dlatego co roku przeprowadzamy diagnozę poczucia bezpieczeństwa, stawiamy sobie nowe cele i realizujemy je. Wszystko po to, by utrzymywać standardy bezpieczeństwa na wysokim poziomie.

Projekt zakłada stworzenie trwałej sieci współpracujących z sobą instytucji – partnerów, których celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów szkół, w których jest realizowany. Do współpracy z nami przy realizacji projektu zaprosiliśmy następujących partnerów: Policjantów
z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii WP KPP Brzesko, Powiatową Państwową Straż Pożarną, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Poradnię Leczenia Uzależnień i Współuzależnień przy SPZOZ w Brzesku, Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Urzędzie Miejskim, Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, PCPR, Kuratorów Sądowych, Radę Rodziców,  Samorząd  Uczniowski oraz Radę Pedagogiczna PSP nr 3 w Brzesku.

W ZPB wszystkie inicjatywy traktowane są kompleksowo, nie chodzi tylko o zagrożenie przestępczością, ale też o niebezpieczeństwa  infrastrukturalne, w ruchu drogowym, a wreszcie o budowanie tzw. bezpiecznej przestrzeni przyjaznej dla uczniów. Certyfikat zobowiązuje szkołę do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także do stałego monitorowania procesów związanych z realizacją projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, na każdym z jego etapów. O działaniach podejmowanych przez szkołę można przeczytać w załączonej dokumentacji na stronie szkoły w zakładce ZPB.

Wszystkim zaangażowanym w ideę projektu: Koordynatorom, Nauczycielom, Uczniom, Radzie Rodziców i Partnerom Szkoły gorąco dziękujemy!

Barbara Zelek