Światowy Dzień Książki
29 kwietnia 2026 roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Światowego Dnia Książki. Wydarzenie zostało przygotowane przez panią Anetę Franczyk oraz panią Lucynę Szot – i zgromadziło uczniów oraz nauczycieli, którzy wspólnie świętowali miłość do literatury.
Uroczystość poprowadził Filip Handzlik z klasy 6a, który serdecznie powitał wszystkich uczestników i zaprosił Panią Dyrektor do oficjalnego rozpoczęcia akademii. W swoim wystąpieniu przypomniał, że Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia i został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku, choć jego tradycja sięga aż 1926 roku i wywodzi się z Katalonii. Filip przybliżył również ciekawy zwyczaj związany z tym dniem – wręczanie czerwonych róż, symbolizujących krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego, patrona tego święta. Z czasem do róż dołączono książki, które stały się równie ważnym symbolem tego dnia.
Najważniejszym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 3c pod kierunkiem pani Janiny Górskiej. Spektakl zatytułowany „Bajkowy zawrót głowy z Brzechwą” przeniósł widzów w magiczny świat znanych i lubianych wierszy. Młodzi aktorzy zachwycili publiczność barwnymi strojami, zaangażowaniem oraz świetną interpretacją tekstów.
Obchody Światowego Dnia Książki w naszej szkole nie ograniczyły się jednak tylko do akademii. W poprzedzających to wydarzenie tygodniach biblioteka szkolna organizowała różnorodne działania promujące czytelnictwo – wystawy książek oraz konkursy, w tym Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas IV–VIII.
Całe wydarzenie było nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także przypomnieniem, jak ważną rolę odgrywa książka w naszym życiu. Dzięki takim inicjatywom czytanie staje się nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością i inspiracją do odkrywania nowych światów.
Laureaci i wyróżnieni w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania
w kategorii klas IV
Laureatem konkursu został Wiktor Zych z klasy 4b
Wyróżnienie otrzymała Zofia Walczak z klasy 4a
w kategorii klas V
Laureatką konkursu została Kinga Trojanowska z klasy 5c
Wyróżnienie otrzymała Adrianna Tobiasz z klasy 5a
w kategorii klas VI
Laureatem konkursu został Filip Handzlik z klasy 6a
Wyróżnienie otrzymał Stanisław Nowak z klasy 6c
w kategorii klas VII
Laureatką została Kinga Wróbel z klasy 7b
Wyróżnienie otrzymała Joanna Żak z klasy 7a
w kategorii klas VIII
Laureatką została Magdalena Wojnowska z klasy 8b
Wyróżnienie otrzymała Matylda Pamuła z klasy 8c