Treść artykułu

Poezja, to opowieść o życiu

Za nami XXII Powiatowy Konkurs Recytatorski Perły Regionu, organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Brzesku oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną

w  Brzesku. To wydarzenie ma na celu promowanie piękna żywego słowa, rozwijanie wrażliwości artystycznej wśród młodzieży oraz umiejętności recytatorskich, a także pogłębienie refleksji nad tym, czym jest poezja  w życiu każdego z nas.

Kolejna edycja konkursu zgromadziła utalentowanych uczniów, którzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, wrażliwość na słowo oraz umiejętność interpretacji utworów literackich. Do udziału w zmaganiach zgłosiło się 42 uczestników z 14 szkół Powiatu Brzeskiego.

W obecnym roku konkurs został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, dr Gabrieli Olszowskiej oraz umieszczony na wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły w latach 2021- 2026, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz  uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2026/2027 – załącznik nr 3 do zarządzenia Nr 81/25 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 29 października 2025 r. – poz. 126.

Gospodarzami i wieloletnimi patronami konkursu oraz fundatorami nagród byli: Starosta Brzeski – Andrzej Potępa i Burmistrz Brzeska – Tomasz Latocha. Swoją obecnością zaszczyciły nas: Marta Malec Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która przywiozła dla wszystkich uczestników konkursu upominki kojarzące się z regionem; Urszula Białka – Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UM w Brzesku, reprezentująca Tomasza Latochę, Burmistrza Brzeska oraz Agnieszka Mastalska Sowa – Radna Rady Miejskiej w Brzesku. 

Spośród Pereł Regionu nasze zaproszenie przyjęli i spotkali się z młodzieżą: Bogusława Młynarczyk, Barbara Maria Górczewska, Iwona Bujak, Maja Obijalska, Janusz Marian Mytkowicz, Ryszard Ostrowski, Marek Antosz, Dariusz Dzierwa, Stefan Koźmiński, Wiesław Sobaś, Marek Czaja.

Pracy w jury konkursu, jak co roku, podjęły się: Karina Legutek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Alicja Koźmińska – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku oraz Bernadeta Klimek, Kierownik Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.

Najważniejszym dla młodzieży punktem programu był konkurs recytatorski, który zgromadził wielu utalentowanych uczniów. Uczestnicy zaprezentowali utwory lokalnych poetów, wykazując się nie tylko doskonałą pamięcią, ale przede wszystkim umiejętnością interpretacji tekstu. Występy były pełne emocji – od wzruszenia po radość – a jury miało trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców. Konkurs pokazał, jak wielki potencjał artystyczny drzemie w naszych uczniach.

W tym roku zwycięzcami zostali:

  • w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:

I miejsce Kalina Wojakiewicz z PSP w Złotej z utworem Anny Gaudnik – Życie to kabaret
II miejsce Kornelia Maciaś  z PSP w Wojakowej, recytująca utwór Agaty Podłęckiej- Poczekaj
III miejsce Adrianna Tobiasz z PSP nr 3 w Brzesku z wierszem Krzysztofa Karwali – Pokój
wyróżnienie Karolina Mida z PSP nr 1 w Brzesku oraz Gabriela Sacha z PSP nr 3 w Brzesku

  • w kategorii klas 7-8 szkół podstawowych:

I miejsce Amelia Maciaś z PSP w Wojakowej – Idzie bieda przez park Anny Gaudnik
II miejsce Zuzanna Stachowicz  z PSP nr 3 w Brzesku, utwór Haliny Biernat Łabędzi śpiew
III miejsce Matylda Pamuła z PSP nr 3 w Brzesku, Historyjka wiersz Haliny Sułek-Kobieli
wyróżnienie Zachary Queder z ZSZP w Brzesku oraz Aleksandra Kokoszka z PSP w Porębie Spytkowskiej

  • w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:

I miejsce Maja Obijalska z LO w Brzesku ze swoim utworem Miłosierna
II miejsce Magdalena Wójcik z LO w Brzesku z wierszem Widziane Mai Obijalskiej

Kolejnym ważnym elementem wydarzenia było spotkanie i rozmowa z Poetami Ziemi Brzeskiej. Goście opowiadali o swojej twórczości, inspiracjach, drodze do pisania oraz o tym, czym dla nich jest poezja. Bezpośredni kontakt z twórcami pozwolił spojrzeć na poezję z zupełnie innej perspektywy – jako na żywą, osobistą formę wyrazu.

Nie mniej interesujące okazały się warsztaty poetyckie, prowadzone przez główną organizatorkę -panią Dorotę Wójcik, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, podczas których uczniowie spróbowali swoich sił w pisaniu wierszy pod opieką i kierunkiem Mistrzów. Zadaniem uczestników było dokończenie wersów utworu Haliny Biernat, z których zniknęła część słów lub ułożenie tekstu poetyckiego z wykorzystaniem pięciu wyrazów: promień, wstęga, wartość, granica, powrót. Ćwiczenia twórcze, zabawy słowem i praca z wyobraźnią pokazały, że poezja nie musi być trudna ani niedostępna. Wręcz przeciwnie – może być sposobem na wyrażenie emocji, przemyśleń i obserwacji świata. Przy okazji uczniowie mogli zadawać Twórcom pytania, dobierać słowa, nadawać im niezwykłe znaczenie, prezentować z Perłami Regionu efekt ich wspólnego poezjowana.

W trakcie całego wydarzenia wielokrotnie powracało pytanie: czym jest poezja? Czy to tylko rymy i metafory, czy może coś znacznie głębszego? Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście zgodnie podkreślali, że poezja to przede wszystkim sposób widzenia świata i dzielenia się nim z innymi. To język emocji, który każdy może odkrywać na swój własny sposób.

To wyjątkowe spotkanie z poezją na długo pozostanie w pamięci uczestników. Było nie tylko okazją do zaprezentowania talentów, ale także inspiracją do dalszego odkrywania piękna słowa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz gościom za stworzenie wyjątkowej atmosfery i wspólne świętowanie słowa.